Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Svět

‚Aliance pštrosů.‘ Ke čtveřici lídrů popírajících hrozbu pandemie koronaviru může přibýt i Trump

Prezidenti Berdymuhamedov, Ortega, Bolsonaro a Lukašenko foto: Reuters/LN

Analýza
PRAHA - Zatímco celý svět bojuje s pandemií a vlády zavádí drastická opatření, aby ochránily své občany, takzvaná aliance pštrosů stojí stranou. Lídři Brazílie, Turkmenistánu, Nikaraguy a Běloruska hrozbu zlehčují a popírají. Strkají hlavu do písku. Podle analytiků by se k nim mohl připojit i americký prezident Donald Trump, který zatím čeká na příležitost.
  5:00

Minulý týden brazilský politický analytik Oliver Steunkel přišel s novým termínem pro světové politické lídry, kteří odmítají brát současnou koronavirovou pandemii vážně. Ve svém příspěvku na sociální síťi Twitter hovořil o „alianci pštrosů“, o silných lídrech, kteří však strkají před virem hlavu do písku a ignorují rady předních epidemiologů i obavy obyvatel svých zemí.

Guvernér, který zastínil Trumpa i Bidena. Popularita Cuoma v době krize strmě stoupá

Čtveřici hlavních „pštrosů“ pak minulý týden vyjmenoval deník Financial Times. „Brazilský prezident Jair Bolsonaro, běloruský lídr Alexandr Lukašenko, turkmenistánský autoritativní vládce Gurbanguly Berdymuhamedov a nikaragujský lídr Daniel Ortega odmítli koronavirus brát vážně,“ konstatoval deník.

Tyto lídry nespojuje jen popírání vážnosti samotné hrozby covid-19, ale také snaha udržet pod pokličkou paniku a obavy. Roky vládnoucí běloruský prezident Lukašenko se například nedávno zúčastnil hokejového zápasu s nemalým publikem, ale zároveň popsal situaci ve světě jako „psychózu“ a tvrdil, že v jeho zemi nikdo na nemoc spojenou s koronavirem nezemře.

Ruský prezident Vladimir Putin si na ledě zahrál hokej s běloruským prezidentem Alexanderem Lukašenkem v utkání Night Hockey League

Daniel Ortega zmizel z veřejných prostranství na dlouhých 34 dní, než se opět objevil minulý týden. Jeho režim mezitím odmítl zavést jakékoliv ochranné opatření a virus nazývá „dovezenou“ hrozbou.

Podle posledních zpráv z Turkmenistánu se v zemi nesmí na veřejnosti ani o pandemii hovořit a milovník koní Berdymuhamedov se rozhodl, že nezakáže žádné veřejné akce a to ani každoroční Den koní.

Brazilský prezident Bolsonaro se mezitím (stejně jako americký prezident Donald Trump) bouří proti rozhodnutí místních guvernérů uzavřít brazilské státy. Po několika týdnech veřejných rozbrojů se svým ministrem zdravotnictví Luizem Henriquem Mandettou kvůli prezidentově odporu ke zdravotnickým expertům, Bolsonaro Mandettu vyhodil.

„Tento krok přišel v době, kdy se nemocnice a kliniky nachází na pokraji kolapsu. Pohotovosti v amazonských státech jsou na hranici vytížení a 95 procent všech ventilátorů a lůžek na jednotkách intenzivní péče jsou obsazených,“ napsal deník The Washington Post. „Slavný stadion Maracana v Rio de Janeiru byl přeměněn v nemocnici. Hrobníci na největších hřbitovech v zemi pracují přesčas, aby mohli pochovat zesnulé.“

Paralela v USA

Protesty v Michiganu proti opatřením kvůli koronaviru. Několik lidí vyšlo do ulic i s připravenými zbraněmi

Situace v Brazílii do značné míry připomíná tu v USA. Stejně jako v americkém Michiganu, kde minulý týden probíhaly protesty za ukončení karantény, sešly se i hlavním městě Brazílie skupinky věrných podporovatelů „tropického Trumpa“, jak se Bolsonarovi přezdívá, požadujíce to samé.

Hlava Brazílie pak občanům sdělila, že 70 procent populace se dříve nebo později koronavirem nakazí, a tak by se všichni měli vrátit do pracovního procesu. A ostatně to samé požaduje i šéf Bílého domu. Aby se zachránila ekonomika a lidé začali opět pracovat.

Donald Trump v posledních dnech vyjádřil podporu lidem protestujícím proti karanténním opatřením a sám opakovaně pronesl, že by se země měla „otevřít“ do 1. května. 

Trvalo celý minulý týden, než si guvernéři a prezident Trump vyjasnili, kdo z nich má pravomoci uvolnit krizová opatření. Šéf Bílého domu nakonec ustoupil a nechal rozhodnutí na guvernérech. Přesto ale podporoval jejich odpůrce. O víkendu opakovaně na Twitteru požadoval „osvobození“ několika států, které vedou opoziční guvernéři.

Namísto toho, aby prezident organizoval krizovou pomoc pro americké občany a státy, se podle analytika deníku The Washington Post Ishaana Tharoora spíše připravuje na nadcházející politické klání.

„Trump má populistický šestý smysl, který mu umožňuje vytěžit frustraci mas,“ poznamenala pro CNN komentátorka Frida Ghitisová. „(Pandemie) zatím zničila desítky milionů pracovních míst, zanechala nespočet Američanů bez příjmu a v obavách o budoucnost. A Trump na sebe rozhodně nevezme zodpovědnost za nic z toho,“ dodala.

Trump by se tak podle Tharoora mohl bez pochyb přidat do „pštrosí aliance“.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!