Úterý 2. června 2020svátek má Jarmil 8 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Přes 1000 mrtvých za den. ‚Tropický Trump' Bolsonaro ignoruje rady expertů, Brazílie má třetí nejhorší bilanci světa

Tisková konference v Brazílii. Uprostřed sedí prezident Jair Bolsonaro, vpravo... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tisková konference v Brazílii. Uprostřed sedí prezident Jair Bolsonaro, vpravo... | foto: ČTK/AP

BRAZÍLIA/PRAHA Brazílie zažila nejhorší den v počtu úmrtí způsobených koronavirem a přeskočila v počtu nakažených i Velkou Británii, která doposud měla nejvíce případů hned za USA a Ruskem. Jihoamerickou zemi, jejíž prezident patří k největším popíračům rozsahu nákazy, čekají podle bývalého ministra zdravotnictví tři bolestivé měsíce.

„Nechci, aby sem jezdili nakažení lidé. Nechci, aby se naši lidé nakazili,“ uvedl v úterý americký prezident Donald Trump. Reagoval na zhoršení koronavirové epidemie v Brazílii a novinářům řekl, že zvažuje, že by zakázal cestování mezi těmito dvěma zeměmi.

V úterý brazilské úřady oznámily, že za jediný den zemřelo 1179 lidí a celkový počet úmrtí spojených s koronavirem se tak vyšplhal na 17 971. Doposud nejvyšší počet mrtvých za jeden den v Brazílii činil 881 z 12. května. Země je v tuto chvíli na třetím místě v počtu nakažených s 271 885 případy hned za Ruskem (308 705 nakažených) a USA (více než 1,5 milionu).

Podle bývalého ministra zdravotnictví Liuze Henrique Mandetty hrozí, že se počet obětí dostane až ke 150 tisícům. Navzdory tomu se však většina brazilských médií věnovala v posledních dnech spíše událostem v politickém ringu než špatné situaci v nemocnicích.

Brazilský bývalý ministr zdravotnictví Nelson Teich.

Bývalý brazilský ministr zdravotnictví Nelson Teich.

Brazílie totiž během koronavirové pandemie přišla už o dva ministry zdravotnictví. Mandetta i jeho nástupce Nelson Teich, který rezignoval v pátek, se totiž dostali do střetů s prezidentem Jairem Bolsonarem. „Tropický Trump“, jak se Bolsonarovi přezdívá, totiž dlouhodobě ignoruje rady vědecké komunity a ve snaze zachránit ekonomiku odmítá zavést jakákoliv opatření. Zároveň se neustále snaží podkopávat karanténní nařízení, zavedená Mandettem v roli ministra. Prezident také podporuje demonstrace a v projevech tvrdí, že by lidé měli chodit do práce.

Obavy o domorodce: koronavirem se nakazilo 20 000 amazonských indiánů

„Ministerstvo zdravotnictví sešlo z cesty,“ varoval před nedodržováním pravidel Světové zdravotnické organizace Mandetta v rozhovoru pro deník Folha de Sao Paulo. Sám očekává, že se Brazílie nevypořádá s koronavirovou nákazou dříve než v září, čekají ji tak „tři bolestivé měsíce“.

Dezinfekce stanice metra ve městě Brasília.
Třiapadesátiletý náčelník Kokama byl pohřben v uzavřené rakvi obalené igelitem,...

„V současnosti bychom měli řešit, jak vyřešíme ekonomickou krizi, co bude se zdravotnickou krizí, jak zlepšíme zdravotnictví po koronavirové krizi. Žádné z těchto témat však není na pořadu dne. Jediné, o čem se debatuje, jsou politické tahanice,“ postěžoval si pro deník The Guardian ředitel Institutu pro studium zdravotnické politiky Miguel Lago. „Je strašné, že během humanitární krize řešíme toto. Bohužel si myslím, že to je Bolsonarova strategie.“

Brazilský prezident v úterý oznámil, že prozatímní ministr zdravotnictví Eduardo Pazuello rozšíří doporučení k užívání léku hydroxychlorochin. Toto antimalarikum podle některých názorů pomáhá při léčbě covidu-19.

Bolsonaro poznamenal, že jeho 93letá matka má po ruce krabičku chlorochinu pro případ, že by lék potřebovala, a že tuto látku bere preventivně americký prezident Donald Trump.

Trump kvůli preventivnímu užívání hydroxychlorochinu čelí kritice, neboť při podávání léku hrozí vedlejší účinky, terapii ale v úterý obhajoval. Prohlásil, že tento lék poskytuje další úroveň bezpečnosti, důkazy k tomu ale nepředložil, napsala agentura Reuters.

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Xaver: Klobouk dolů před Klausem. V ČRo zůstávám, spory s ČT házím do jímky

Novinář Luboš Xaver Veselý | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve středu ho poslanci zvolili do Rady České televize. Přesto, že spolu s ním byli zvoleni i Hana Lipovská a Pavel...

Prezidentova nemoc. Neuropatie je tichá epidemie moderní doby, říká lékař

Radim Mazanec z Neuromuskulárního centra Neurologické kliniky ve Fakultní... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Brnění nohou, mravenčení, vrávoravá chůze, zakopávání a pády, ale i krutá bolest chodidel. To je hrubý výčet příznaků...