Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Svět

Latinská Amerika kopíruje vývoj nákazy v Evropě. Lůžka docházejí, někde už odmítají léčit starší pacienty

ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: ČTK/AP

Brasília/Lima - Počet potvrzených případů nákazy koronavirem v Latinské Americe v neděli překonal půl milionu a úmrtí s covidem-19 je v tomto regionu registrováno na 30 000. Informovala o tom agentura AFP. Celkem se Latinské Americe dosud potvrdilo na 510 000 nakažených koronavirem z celkových téměř 4,8 milionu ve světě.
  7:19

Některá velká města jihoamerických zemí se už kvůli koronaviru dostala na pokraj kapacit nemocničních lůžek intenzivní péče. Oficiální statistiky jsou navíc i v této oblasti nižší než skutečnost, protože v zemích, včetně nejhůře postižené Brazílie, se provádí málo testů. Nejvíce testují v přepočtu na obyvatele Chile a Peru.

Brazílie hlásí další rekordní přírůstek nakažených, londýnská policie rozehnala protest v Hyde Parku

Zhruba polovina nakažených i úmrtí v Latinské Americe připadá na její největší zemi Brazílii. V zemi s 210 miliony obyvatel se dosud potvrdilo 241 080 nakažených, z toho 16 118 lidí zemřelo a 94 122 nakažených se uzdravilo.

Druhé v regionu je v této tragické tabulce co do počtu nakažených Peru, kde se dosud potvrdilo na 92 300 případů nákazy a 2648 úmrtí s covidem-19. Za den se v této zemi s 32 miliony obyvatel potvrdilo dalších 3732 případů nákazy a zemřelo 125 lidí z řad nakažených.

Nejhůře v Peru je postižena jeho metropole Lima, kde už tamní úřady varovaly, že nemocnice jsou na pokraji kapacit. V některých z nich už musí lékaři řešit etické dilema a vybírat pacienty, které přijmou a které ne.

Denní přírůstky Británie a Itálie jsou nejnižší od března. Nakažených v Rusku přibývá, mrtvých je ale méně

„Nepřijímáme už na jednotky intenzivní péče starší lidi, u nichž je prognóza uzdravení velmi nízká a kteří mají navíc potíže s mobilitou,“ řekl deníku El Correo šéf sdruření lékařů intenzivní medicíny Jesús Valverde. Přiznal, že je to „etické dilema“, ale při nedostatku lůžek intenzivní péče to podle něj nejde jinak řešit.

Na pokraji kapacit lůžkové péče se kvůli koronaviru dostalo i největší brazilské město Sao Paulo, oznámil v neděli jeho starosta Bruno Covas. Podobný problém má i druhé největší brazilské město Rio de Janeiro nebo chilská metropole Santiago de Chile.

Druhý nejvyšší počet úmrtí s covidem-19 z latinskoamerických zemí registruje Mexiko (5177), kde se potvrdilo už na 49 220 případů nákazy, což je třetí nejvyšší počet v Latinské Americe.

Spojené státy hlásí skoro 86 tisíc obětí koronaviru, v Rusku přírůstek nových případů opět překročil 10 tisíc

V celém světě se dosud potvrdilo téměř 4,8 milionu případů nového koronaviru, který se začal šířit loni koncem roku z Číny. Na 316 000 nakažených zemřelo a asi 1,85 milionu lidí z oficiálně potvrzených nakažených se podle serveru Worldometer uzdravilo.

Situace se v USA naopak lepší

Ve Spojených státech zemřelo v neděli 820 lidí nakažených koronavirem, je to o čtyři sta méně než o den dříve a nejméně od 10. května. Celkem už v USA zemřelo 89 562 lidí s covidem-19, informovala o tom agentura AFP s odvoláním na údaje americké Univerzity Johnse Hopkinse (JHU).

Celkem se dosud v USA podle JHU potvrdilo 1,486 milionu nakažených koronavirem, což je skoro třetina všech potvrzených případů ve světě. Podle JHU se ve světě podle oficiálních statistik potvrdilo už 4,7 milionu nakažených. S potvrzenou nemocí covid-19 zemřelo ve světě podle JHU 315.174 lidí.

Počet úmrtí za den v USA klesl v neděli na 820 ze sobotních 1237, a byl tak nejnižší od 10. května, kdy zemřelo v této zemi s 328 miliony obyvatel 776 lidí nakažených koronavirem, který se začal šířit loni koncem roku z Číny.

Autor:

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...