Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američan prodával mozky mrtvých z psychiatrie na eBayi

Svět

  6:00
Američan David Charles se rozhodl pro netradiční způsob výdělku: z muzea lékařské historie odcizil desítky mozků psychiatrických pacientů. Mozkové tkáně, které pocházejí z konce 19. století, pak nabízel na aukčním serveru eBay. Než ho zadržela policie, stihl z ilegálního prodeje vytěžit stovky dolarů, uvedla stanice CNN.
Lidský mozek (ilustrační fotografie)

Lidský mozek (ilustrační fotografie) foto: Viktor ChladLidové noviny

Jedenadvacetiletý David Charles za svůj cíl zvolil Indiánské muzeum lékařské historie v americkém státě Indianapolis. V říjnu se vloupal do tamního skladiště, odkud ukradl více než 60 exponátů, přesněji řečeno nádob se zakonzervovanými mozky a mozkovými tkáněmi, jež pocházely z pitev provedených na pacientech psychiatrických léčeben v 90. letech 19. století. Sám Charles po lidských mozcích nijak nebažil, zjevně však odhadoval, že jiní ano. A nezmýlil se - když ukradené exponáty nabídl k prodeji na jednom z největších aukčních serverů eBay, neměl o zákazníky nouzi.

Jeden z nich utratil za "šest nádob s mozkovými tkáněmi" celkem 600 dolarů. Když však svůj úlovek porovnával s fotografiemi na webových stránkách Indiánského muzea lékařské historie, zarazila ho podezřelá podobnost. Kontaktoval tedy výkonnou ředitelku muzea Mary Ellen Hennesseyovou Nottageovou, která neprodleně uvědomila policii. Ta Charlese 16. prosince zatkla a obvinila jej z vloupání a krádeže.  Mladík se navíc provinil proti obchodním podmínkám eBaye, které, s výjimkou lidských vlasů a kostí pro lékařské využití, striktně zakazují jakýkoli prodej lidských tkání. V lednu ho čeká soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Nottageová v rozhovoru pro list The Indianapolis Star řekla, že koníčkem muže, který ji na případ upozornil, je sběratelství neobvyklých předmětů. "Zjevně se jedná o sílící trend - morbidita, podivnosti. Televizní reality show 'Podivnosti' to velmi dobře ilustruje. Domnívám se, že je příznačná pro sběratelské zájmy lidí. Rozhodně je to bizarní. Rozhořčuje mě, že lidé nemají žádný respekt vůči lidským ostatkům," cituje Nottageovou reportáž americké stanice CNN.

Autor:

Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku
Nuda v BRuNU nehrozí. Vyhrajte vstupenky do zábavního parku

V Moravské metropoli se rozkládá zábavní park BRuNO, který přináší nekonečné možnosti pro aktivní odpočinek jak pro děti, tak i pro dospělé. Maskot...