Sobota 25. června 2022, svátek má Ivan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Američtí diplomaté ve Vídni mají neznámé zdravotní potíže. Jde o stejný problém jako v Havaně?

Svět

  7:33aktualizováno  18:28
Vídeň/Washington - Americké ministerstvo zahraničí vyšetřuje prudký a náhlý nárůst zdravotních potíží svých diplomatů a zaměstnanců na velvyslanectví ve Vídni. Na případ upozornil časopis The New Yorker. Zdravotní problémy nemají známou příčinu a příznaky se podobají potížím, které v letech 2016 a 2017 zaznamenali američtí diplomaté v Havaně, uvedla dnes agentura AP
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Wikimedia/@KevinMcCoy

Od nástupu Joea Bidena do úřadu amerického prezidenta zaznamenalo ve Vídni náhlé zdravotní potíže zhruba 20 diplomatů, zaměstnanců velvyslanectví či zpravodajců. Podle časopisu The New Yorker se tak Vídeň stala po Havaně druhým místem s nejvyšším počtem případů nevysvětlených obtíží. Další se objevily u zaměstnanců americké vlády například v Číně, Rusku, Kolumbii či Uzbekistánu, ale i v samotných Spojených státech.

Čtyři Íránci byli v USA obviněni z pokusu unést novinářku žijící v New Yorku. Kritizuje íránský režim a muslimské šátky

„Důkladně prošetřujeme zprávy o možných nevysvětlených zdravotních potížích lidí, kteří jsou součástí komunity kolem amerického velvyslanectví ve Vídni,“ uvedlo americké ministerstvo zahraničí. Dodalo, že vyšetřování vede ve spolupráci s dalšími americkými vládními úřady. Podle časopisu The New Yorker je do případu zapojená i Ústřední zpravodajská služba (CIA).

Některé zaznamenané příznaky se podobají potížím, které zaznamenali lidé působící na americkém velvyslanectví v Havaně v letech 2016 a 2017. Tehdy se mluvilo o náhlých a prudkých bolestech hlavy, ztrátě sluchu, poškození mozku či nevolnosti. V některých případech léčba trvala i mnoho měsíců.

Rakouské ministerstvo zahraničí dnes uvedlo, že spolupracuje s americkými úřady při vyšetřování. „Bereme tyto zprávy velmi vážně a ve shodě s naší rolí hostitelské země spolupracujeme s americkými úřady, abychom tomu společně přišli na kloub,“ uvedla rakouská diplomacie. Podle webu ministerstva nyní ve Vídni působí 158 amerických diplomatů.

Trump vinil Kubu

Bývalý americký prezident Donald Trump obvinil poté, co se potíže objevily u Američanů v Havaně, z útoku na americké zaměstnance Kubu. Podle některých odborníků zdravotní potíže mohlo způsobit použití akustických či mikrovlnných zbraní. Zveřejněné vědecké studie a posudky ale žádnou jasnou příčinu zdravotních problémů neurčily.

Agentura AP připomíná, že Vídeň je významný diplomatickým centrem, kde sídlí řada mezinárodních institucí a působí i mnohé světové tajné služby. V rakouském hlavním městě se například vedou rozhovory o íránském jaderném programu.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat