Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Američané vidí v Keni nového afrického přítele. Stal se z ní „významný spojenec mimo NATO“

Americký prezident Joe Biden a keňská hlava státu William Ruto s manželkami. foto: ČTK/AP

Prezident Joe Biden se snaží stůj co stůj držet pozice Spojených států v Africe. V případě, že obhájí na podzim mandát, tam chce v roce 2025 vyrazit.
  17:31

Od roku 2008 se žádnému africkému prezidentovi nedostalo ve Washingtonu stejně velkolepého přijetí, jako tento týden keňské hlavě státu Williamu Rutovi. Během čtyř dní, které strávil ve Spojených státech, jednal nejenom v Pentagonu či s vlivnými kongresmany a senátory. Především pro něj americký prezident Joe Biden uspořádal státní večeři za účasti desítek významných hostů.

„Možná bude krást také, ale méně a bude myslet i na širší vrstvy.“ Keňa si zvolila nového prezidenta

Oficiálním důvodem Rutovy návštěvy v USA bylo šedesáté výročí navázání diplomatických vztahů. Další motiv mohl být daleko prozaičtější: Washington dlouhodobě ztrácí vliv v Africe, zejména ve prospěch Číny a Ruska. Vedle nich tam v poslední době pronikají i další státy, třeba Turecko, Indie či Saúdská Arábie.

Na dosavadní tradiční spojence na kontinentu přitom nemohou Američané z nejrůznějších důvodů spoléhat. To platí jak pro Ugandu, kde se tamní dlouhodobě vládnoucí prezident Yoweri Museveni chová stále autoritativněji. Nechává také schvalovat zákony namířené proti lidským právům, k nimž patří norma umožňující uložit za homosexualitu trest smrti.

Jihoafrická republika, další americký partner v Africe, se zase v posledních letech stále víc sbližovala s Ruskem. Vláda JAR se navíc aktuálně postavila do čela podporovatelů Palestinců, když podala podnět k Mezinárodnímu trestnímu tribunálu (ICC) vinící Izrael z páchání genocidy.

O to větší naděje proto vkládají USA do Keni. Již nyní její armáda pomáhá v boji proti islamistickému terorismu, především proti somálské milici Aš-Šabáb.

Na stejné úrovni s Austrálií nebo Izraelem

V přítomnosti svého hosta proto prezident Biden oznámil, že Keňa získá nově status „významného spojence mimo NATO“. Ten bývá udělován americkou vládou státům, které udržují významnou vojenskou spolupráci s USA, i když stojí mimo struktury Aliance. Takovéto postavení mají z minulosti Izrael, Austrálie, Egypt, Kolumbie a další státy.

Keňa má také sehrát hlavní úlohu při nastolení klidu na karibském ostrově Haiti zmítaném válkou kriminálních band, kde došlo k faktickému zhroucení státních struktur. Za tímto účelem plánuje vláda v Nairobi vyslat pod praporem OSN na Haiti jednotku o síle tisíce policistů. Spojené státy zmíněnou misi podporují finančně a přislíbily poskytnout 300 milionů dolarů, v přepočtu necelých sedm miliard korun.

Zájem Washingtonu koresponduje s ambicemi Williama Ruta, jenž nastoupil do čela padesátimilionové země před necelými dvěma roky. Keňský prezident se chce stát jedním z klíčových politických vůdců východoafrického regionu.

Obama v Keni: hybnou silou podnikání jsou ženy, nevyčleňujte je

Zároveň doufá v americké investice, jež mají pomoci ulevit keňské ekonomice. Tu trápí mimo jiné dluhy v důsledku rozsáhlých čínských investic, jež vedly k vybudování nových rychlosilnic, přístavů a zejména železnice mezi Nairobi a přístavem Mombasa u Indického oceánu.

Velkým tématem Rutovy návštěvy v USA byla otázka prodloužení African Growth and Opportunity Act (AGOA) z roku 2000, který umožnil státům subsaharské Afriky po dobu patnácti let vyvážet své výrobky bezcelně do USA. Keňský prezident chce přimět významné americké koncerny, aby v zemi investovaly.

Ve čtvrtek americký prezident Biden oznámil, že pokud vyhraje letos v listopadu prezidentské volby, vydá se v únoru 2025 do Afriky na zahraniční cestu.