Sobota 18. května 2024, svátek má Nataša
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Američanka dostane odškodnění 70 milionů, nevinná byla 35 let vězněna

Svět

  17:27
WASHINGTON - Američanka Cathy Woodsová, která strávila 35 let ve vězení za vraždu, kterou nespáchala, dostane odškodnění tři miliony dolarů (70,5 milionu Kč). Oznámila to její právní zástupkyně. Částka je podle ní výsledkem dohody o částečném urovnání žaloby, kterou se Woodsová domáhá spravedlnosti, napsal deník Los Angeles Times.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: AP

Nyní osmašedesátiletá Woodsová se dožaduje také dalších náhrad od města Reno a někdejších vyšetřovatelů, které viní z toho, že ji přinutili přiznat se v době, kdy pobývala na psychiatrické klinice.

Případ se týkal studentky z Rena Michelle Mitchellové, jež byla zavražděna v roce 1976. Policie při vyšetřování neučinila žádný pokrok až do roku 1979, kdy Woodsová, tehdy pacientka psychiatrie, prohlásila, že má s vraždou něco společného. Portál People uvedl, že nikdy vyšetřovatelům neposkytla žádné informace, než jaké byly zveřejněny v novinách. Soud ji nicméně poslal na doživotí do vězení, ze kterého se dostala v roce 2015, kdy testy DNA ukázaly, že je nevinná.

Prezident Bolívie Evo Morales zabloudil v pralese, když pomáhal hasit požáry

Po propuštění z vězení Woodsová zažalovala město Reno, nevadský okres Washoe, někdejšího okresního prokurátora a také vyšetřovatele. S urovnáním žaloby částkou tří milionů dolarů souhlasil okres Washoe, součástí dohody je i stažení žaloby na tehdejšího prokurátora. Spor s vyšetřovateli a městem Reno pokračuje.

Právní zástupkyně Woodsové tvrdí, že její klientka byla nejdéle vězněným člověkem v USA, u kterého bylo prokázáno, že je nevinný. Zmíněný test DNA, který Woodsová podstoupila, spojil s vraždou Rodneyho Halbowera. Toho policie považuje za zabijáka, který v 70. letech znásilnil a zabil v regionu šest dívek. Halbower byl doposud usvědčen ze dvou vražd, za které dostal doživotí.

Autor: