Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ateisti skončí v pekle, opravuje papežova slova Vatikán

Svět

  14:19
VATIKÁN - Vatikán vydal prohlášení, ve kterém upravil slova papeže Františka I. Svatý otec během čtvrtečního kázání řekl, že ateisti konající dobro mohou být spaseni stejně jako věřící křesťané. Podle Vatikánu je ale spása učena jen věřícím.

Papež František v březnu 2013 mává davu na Svatopetrském náměstí. foto: ČTK

Papežova slova, jimiž se distancoval od svého předchůdce Benedikta XVI, který ateismus tvrdě odsuzoval, obletěla světová média. "Ateisté nejsou lidé druhého řádu a je třeba k nim přistupovat jako k dobrým lidem," uvedl papež František během čtvrteční ranní mše. "Také ateisté, pokud konají dobro, mohou spaseni stejně jako věřící křesťané," řekl František I.

Spása jen pro věřící
Po pozornosti, které se papežovým slovům dostalo, se Vatikán snažil vysvětlit, jak se člověk dostane do nebe. Podle mluvčího Vatikánu Thomase Rosici lidé, kteří znají katolickou církev "nemohu být spaseni", pokud do ní "odmítnou vstoupit či v ní setrvat". Což tedy, jak poznamenává americký server The Huffington Post, znamená, že stejně skončí v pekle.

Buď jak buď, Mezinárodní aliance ateistů papežovu "nabídku" stejně odmítla s tím, že ateisté  v žádné nebe nevěří. Ateistů je na světě přibližně stejně jako katolíků, jichž je asi 1,2 miliardy.

Autor: