Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Australané vezou do Ria „anti-zika“ kondomy. Utráceli ale nejspíš zbytečně

Svět

  17:52
PRAHA/MELBOURNE - Australský tým před olympiádou v Riu nakoupil stovky tisíc speciálních kondomů. Ty mají „na sto procent“ ochránit sportovce před možnou nákazou virem zika. Jenže podle odborníků manažeři sportovního týmu utráceli za prezervativy s „dvojí ochranou“ úplně zbytečně. Stačily by totiž i ty obyčejné.
Kondom

Kondom foto: Shutterstock

„Zdraví a celková pohoda v týmu jsou pro nás na prvním místě,“ prohlásila Kitty Chillerová, šéfka australské olympijské výpravy ve vysílání CNN. Narážela tak na ochranu před virem zika, který představuje pro Australany velkou hrozbu.

Dvojí ochrana

Proto si tým nechal ve spolupráci s farmaceutickou společnosti Starpharma Holdings Ltd. vyrobit statisíce speciálních kondomů s údajně dvojitou ochranou. Ty se v Austrálii prodávají pod značkou Dual Protect, obsahují antibakteriální a antivirový lubrikant. „Naše spolupráce se společností Starpharma zajistí zvláštní ochranu pro každého v týmu,“ uvedla dále Chillerová k zásilce kondomů pro olympijskou vesnici.

Skywalkerovy lodičky, Žvejkovy legíny i Vaderův prezervativ. Logo Star Wars přináší zisky

„Anti-zika“ kondomy budou k dostání nejen pro samotné sportovce. Tým doveze do Ria de Janeira dalších 350 tisíc prezervativů pro muže a 100 tisíc ochran pro ženy, které bude možné zdarma získat ve výdejních automatech.

Jenže kondomy australské výpravy nejspíš nejsou tak speciální, jak se dosud myslelo. Kontaktu s tělními tekutinami sexuálního partnera totiž dokáže zabránit i obyčejný kondom. „Pokud je používán správně, tak každý kondom dokáže zachytit sperma a zastavit šíření viru,“ popsal britský odborník na infekční choroby Andrew Ustianowski. Podle něj navíc není nijak podloženo, že by se přidáním antivirotických látek zvyšovala ochrana před sexuálně přenosnými nemocemi.

Kondomy bez doporučení WHO

„Anti-zika“ prezervativy nemají ani doporučení ze strany Světové zdravotnické organizace (WHO) či amerického Centers for Disease Control (CDC), jak uvádí Zdravotnickydenik.cz. Párům tak plně postačí, pokud použijí normální kondom. Farmaceutická společnost si přesto za svou „speciální“ ochranou stojí. Sportovcům prý zajistí stoprocentní bezpečí.

Velké zásoby kondomů patří již tradičně k olympijským hrám. Příslušné orgány dbají totiž na prevenci sportovců a chtějí je chránit před případným nebezpečím. Ani organizátoři letošní olympiády v Riu nezapomněli na ochranu atletů. Do olympijského areálu tak přivezou celkem 450 tisíc kondomů a 175 tisíc balení lubrikačního gelu pro celkem 10 500 atletů a personál. To vychází to na 42 kondomů na člověka během sedmnáctidenní sportovní události roku.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!