Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Nové příměří v bojích o Náhorní Karabach nevydrželo ani do rána. Arménie i Ázerbájdžán se obviňují z jeho porušení

Zničené ulice v Náhorním Karabachu, foto: AP Photo

Jerevan/Baku - Arménie a Ázerbájdžán se vzájemně obviňují z porušení nového příměří v bojích o Náhorní Karabach. To vstoupilo v platnost o nedělní půlnoci místního času (sobota 22:00 SELČ). Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na oznámení arménského a ázerbajdžánského ministerstva obrany.
  21:50aktualizováno  18. října 15:08

Proti Arménům válčí islamističtí žoldnéři, říká o bojích v Náhorním Karabachu velvyslanec Hovakimian

„Nepřítel opět porušil humanitární příměří, od 00:04 do 02:45 odpálil dělostřelecké granáty severním směrem a od 02:20 do 02:45 vystřelil rakety jižním směrem,“ uvedla mluvčí arménského ministerstva obrany Šušan Stepanjanová na Twitteru.

„Nepřítel střílel minomety a dělostřeleckými granáty na okolí města Džebrail i na vesnice v tomto regionu,“ reagovalo ázerbájdžánské ministerstvo obrany. Ázerbájdžánská armáda proto „přijala odpovídající odvetná opatření“ dodalo.

Informovalo také o sestřelu arménského bitevního letounu Su-25, který se „pokusil podniknout nálet na pozice ázerbájdžánské armády v regionu Džebrail“. Stepanjanová nicméně informaci popřela.

Ministerstvo obrany neuznané Náhorněkarabaššké republiky v neděli podle agentury Interfax uvedlo, že ázerbájdžánské síly dnes ráno zahájily nový útok na jižním křídle fronty a snaží se obsadit strategicky důležitou přehradní nádrž na řece Araks tvořící hranici s Íránem. Úřad dále informoval, že za neděli vzrostl počet padlých vojáků Náhorního Karabachu o dalších 40 na celkových 673.

Dohodu o příměří oznámily obě strany v sobotu. Předchozí dohoda o klidu zbraní uzavřená před týdnem nebyla dodržována a boje pokračovaly i v sobotu. Z porušování předchozího příměří se vzájemně obviňovaly obě strany. 

Raketa v ulicích Náhorního Karabachu,
Zdevastované domy v Náhorním Karabachu.

Arménie z Náhorního Karabachu hlásí další mrtvé, ozbrojený konflikt nadále pokračuje

Arménsko-ázerbájdžánský spor o Náhorní Karabach - enklávu v jihozápadním Ázerbájdžánu s převážně arménským obyvatelstvem - trvá desítky let. Ozbrojený konflikt vypukl v roce 1988 ještě za éry Sovětského svazu. Náhorní Karabach se s podporou Arménie odtrhl od Ázerbájdžánu v krvavé válce, která si podle odhadů vyžádala na 30 000 mrtvých a jejímž výsledkem byly statisíce uprchlíků. V současné době se Náhorní Karabach a přilehlý Lačinský koridor nacházejí pod vojenskou kontrolou Arménie. Ázerbájdžán považuje toto území za okupované. 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!