Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Policisté na univerzitě v Oxfordu zatkli 16 propalestinských demonstrantů

Svět

  7:14
Na německé Humboldtově univerzitě i britské Oxfordské univerzitě ve čtvrtek zasahovala policie proti propalestinským demonstrantům. V Berlíně večer vyvedla aktivisty, kteří okupovali část prostor vzdělávací instituce, kolem desáté hodiny večer byla budova vyklizená. V Oxfordu bylo zatčeno 16 lidí.

V institutu sociálních věd Humboldtovy univerzity v noci na čtvrtek podle aktivistů přenocovalo kolem 100 lidí, kteří některé jeho místnosti ve středu obsadili na protest proti izraelskému postupu v Pásmu Gazy, který považují za „genocidu“. Univerzita s nimi vyjednávala, ale nakonec se i kvůli tlaku berlínské radnice rozhodla požádat o pomoc s vyklizením policii.

Reportérka DPA na místě viděla, jak policisté vyvedli více než 12 aktivistů jednoho po druhém a zaznamenali si jejich osobní údaje. Někteří si podle ní stěžovali na bolest, policisté je tlačili ke zdi. V bezprostřední blízkosti pak pokračovala propalestinská demonstrace a ozývaly se výkřiky „Svobodná Palestina“. Další desítky aktivistů zůstávaly uvnitř budovy.

Na univerzitě v britském Oxfordu se protestovalo za Palestinu a ukončení války v Pásmu Gazy. Zatknuto bylo 16 lidí. (23. května 2024)

Večer tam bylo zhruba 150 demonstrantů, část jich po příchodu policie odešla dobrovolně. Policisté pak po překonání částečně zabarikádovaných dveří vstoupili dovnitř a vyvedli zbývající protestující, uvedla podle DPA policejní mluvčí Beate Ostertagová.

Demonstranti po berlínských univerzitách požadovali aktivitu ve prospěch okamžitého příměří v Gaze a původně chtěli v prostorách univerzity zůstat, dokud jejich požadavky nebudou splněny.

Na Oxfordské univerzitě protestující chtějí, aby vzdělávací instituce neinvestovala do společností s vazbami na Izrael. Vedení univerzity podle nich ve čtvrtek zavolalo policii, když začal protest u kanceláří vedení univerzity. Policie později sdělila, že zatkla 16 lidí podezřelých z vniknutí na cizí pozemek. Podle univerzity nebyl protest nenásilný, demonstranti totiž například násilně přemohli pracovníka recepce.

Kvůli válce na Blízkém východě, kterou vyvolal říjnový teroristický útok radikálního palestinského hnutí Hamás na Izrael, při němž zemřelo kolem 1150 lidí, protestují studenti univerzit na Západě opakovaně. Vadí jim především izraelský válečný postup a vysoký počet mrtvých Palestinců.

Autoři: ,

Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete
Nejlepší tip na letní grilovačku: Bez něj se neobejdete

Ajvar skvěle dochutí všechny grilované pokrmy. V redakci jsme vyzkoušely jemný i pálivý Ajvar, který se hodí k masu i zelenině. Jaké recepty se...