Čtvrtek 29. února 2024, svátek má Horymír
130 let

Lidovky.cz

Kim Čong-un výrazně shodil na váze. Fotografie pohublého diktátora vyvolaly spekulace o jeho zdravotním stavu

Svět

  15:16
Pchjongjang - Severokorejský vůdce Kim Čong-un podle fotografií, které v sobotu zveřejnila státní média, výrazně shodil na váze. Snímky vyvolaly okamžitě spekulace o jeho zdravotním stavu, i když není jasné, zda je změna diktátorova vzhledu důsledkem nemoci, nebo cílené snahy bojovat s nadváhou. Informoval o tom ve středu list The Guardian.

Severokorejský vůdce Kim Čong-un podle fotografií, které v sobotu zveřejnila státní média, výrazně shodil na váze. Snímky vyvolaly okamžitě spekulace o jeho zdravotním stavu, i když není jasné, zda je změna diktátorova vzhledu důsledkem nemoci, nebo cílené snahy bojovat s nadváhou. foto: APČTK

Desítky sirotků se údajně dobrovolně hlásí k práci v uhelném dolu. Chtějí splatit lásku straně, zní z KLDR

Nejnovější fotografie 37letého Kim Čong-una pocházejí ze schůzky politbyra vládnoucí Korejské strany práce, která se konala minulý týden. Kim se na veřejnosti objevil po měsíci. Na zhubnutí vůdce KLDR upozornil server NK News, který monitoruje dění v Severní Koreji.

Archivní snímek vůdce KLDR Kim Čong-una z dubna 2021.
Severokorejský vůdce Kim Čong-un na stranickém sjezdu.

Server si všiml kromě jiného toho, že si Kim utáhl řemínek na svých oblíbených hodinkách v údajné hodnotě 12 000 dolarů (250 000 korun). Kimovo levé zápěstí je podle snímků podstatně tenčí než na snímcích z listopadu 2020 a z března letošního roku.

Do Bílého domu přijel jihokorejský prezident Mun Če-in, tématem byla i spolupráce na jaderném odzbrojení

Kim Čong-un, jehož otec Kim Čong-il zemřel v prosinci 2011 pravděpodobně na infarkt, je silný kuřák a dlouhodobě se prý potýká s problémy

 připisovanými jeho nadváze a nezodpovědnému životnímu stylu. Jihokorejská rozvědka minulý rok uvedla, že Kim váží kolem 140 kilogramů a od nástupu k moci ročně přibírá asi šest až sedm kilo.

Kimova třítýdenní absence loni na jaře vyvolala zvěsti, že vůdce je vážně nemocný a musel podstoupit operaci srdce. Některé zprávy dokonce hovořily o tom, že zemřel. Podle věrohodnější teorie se Kim s rodinou preventivně izolovali kvůli pandemii nemoci covid-19, ačkoli Severní Korea nadále tvrdí, že se díky včasnému uzavření hranic v zemi zatím nevyskytl žádný případ koronavirové nákazy.

Záběry z května minulého roku:

Autor: