Sobota 11. července 2020svátek má Olga 17 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Svět

V Brazílii klesl oproti předchozímu dni počet mrtvých i nově nakažených, v Číně uzavřeli část Pekingu

Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jižní Amerika se podle expertů citovaných serverem BBC stala novým ohniskem... | foto: Reuters

Brasília V Brazílii přibylo za neděli 612 úmrtí s nemocí covid-19 a 17 110 nakažených koronavirem, informovalo o tom ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách. Oba denní nárůsty jsou nižší než o den dříve, kdy ministerstvo oznámilo 892 úmrtí s covidem-19 za den a 21 704 nově nakažených.

Celkem se v Brazílii, která je s 210 miliony obyvatel největší zemí Latinské Ameriky, potvrdilo už 867 624 případů nákazy koronavirem Sars-CoV-2. To je druhý nejvyšší počet na světě po Spojených státech.

V počtu úmrtí v souvislosti s covidem-19 je Brazílie ve světovém srovnání podle americké Univerzity Johnse Hopkinse rovněž druhá po USA, eviduje totiž 43 332 úmrtí. Na 388 500 nakažených se v Brazílii už uzdravilo, uvedlo ministerstvo.

Počty nakažených v Brazílii jsou ale podle expertů mnohem vyšší, země totiž provádí málo testů na koronavirus, který se poprvé objevil loni koncem roku v Číně. Vyšší jsou reálné počty i v Mexiku, tato země se 125 miliony obyvatel totiž také velmi málo testuje, vláda tam dosud zaznamenala na 147 000 nakažených.

Lidé na autobusové stanici v Brazílii v době koronaviru 2. 6. 2020.
Lidé na autobusové stanici v Brazílii 2. 6. 2020.

I přes stále vysoké počty nových případů nákazy a odhady expertů, že vrcholu epidemie Brazílie dosáhne až příští měsíc, začaly státy brazilské federace s uvolňováním karanténních omezení. I ve dvou největších městech Sao Paulu a Riu de Janeiro, která jsou koronavirem ze země postižena nejvíce, se už ve čtvrtek otevřela nákupní centra, i když s omezenou kapacitou. Jejich návštěvníkům je také před vstupem měřena teplota, mají dodržovat bezpečnou vzdálenost a měli by nosit roušky.

Koronavirus se nově potvrdil i u starosty Sao Paula Bruna Covase, který zatím nemá příznaky nemoci, ale zůstává doma a pod lékařským dohledem, uvedl místní portál G1. Podle něj se totiž starosta navíc léčí z rakoviny.

Brazílie je nejhůře postiženou zemí koronavirem v Latinské Americe, kde celkem evidují už na 1,65 milionu případů nákazy a téměř 80 000 úmrtí s covidem-19. Druhý nejvyšší počet nakažených registruje Peru, kde se covid-19 dosud potvrdil u asi 230 000 lidí, z toho téměř 6700 lidí zemřelo.

Třetí nejvyšší počet nakažených eviduje v Latinské Americe Chile, které v neděli oznámilo rekordní nárůst případů nákazy za den (6938) a celkem se tak v této zemi s 18 miliony obyvatel potvrdilo od března na 174 300 nakažených, z toho 3323 pacientů zemřelo.

49 nově nakažených v Číně, většina z nich v Pekingu

Pevninská Čína oznámila 49 nových případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2 za posledních 24 hodin, z toho většinu z Pekingu, informovala čínská Národní zdravotnická komise (NHC). O den dříve přitom NHC oznámila 57 nově potvrzených nakažených, což byl nejvyšší denní nárůst za dva měsíce. Tyto údaje vyvolávají obavy z nové vlny epidemie v zemi, kde se koronavirus loni koncem roku objevil poprvé.

Z nově potvrzených případů, o nichž v pondělí NHC informovala, jich z Pekingu pochází 36. Pekingské úřady v pondělí podle AFP vyhlásily karanténu v deseti dalších rezidenčních čtvrtích poté, co byl nový případ nákazy odhalen na tržišti s rybami a mořskými plody na severozápadě města. Již o víkendu bylo do karantény umístěno 11 rezidenčních čtvrtí na jihu Pekingu, když se koronavirus začal šířit na obřím tržišti Sin-fa-ti.

Tržiště s potravinami Sin-fa-ti je dvacetkrát větší než tržiště v čínském městě Wu-chan, kde se nový typ koronaviru objevil na přelomu roku vůbec poprvé. Část pekingského tržiště, kde se prodávalo maso a ryby, je od víkendu uzavřená a hlídá ji několik tisíc policistů a strážců. Zahájeno bylo také rozsáhlé testování lidí, kteří na tržišti v poslední době byli. Vzorky mají být odebrány 90 000 osob.

Objev nových případů vedl mnoho pekingských čtvrtí k obnově přísných opatření s cílem zastavit šíření viru. Mezi ně patří zřízení kontrolních stanovišť, opětovné uzavření škol či obnova měření teploty u lidí přicházejících do supermarketů, nákupních center či do kanceláří, uvedla agentura Reuters.

Vlády některých dalších čínských provincií varovaly obyvatele, aby do metropole nejezdili, pokud to není nezbytně nutné. Severovýchodní provincie Liao-ning a provincie Che-pej na severu Číny uvedly, že zaznamenaly několik případů spojených s pekingským tržištěm Sin-fa-ti.

Epidemiolog čínské vlády o víkendu prohlásil, že podle sekvence DNA pochází virus objevený na tržišti Sin-fa-ti pravděpodobně z Evropy. Není ale podle něj jasné, jestli se do zermě dostal s kontaminovanými potravinami nebo ho tam zavlekli lidé.

V čínských médiích se objevily zprávy, že virus byl na tržišti odhalen na prknech, na nichž se porcoval dovezený losos. V sobotu velké supermarkety v Pekingu stáhly lososy z pultů. V pondělí agentura Reuters s odvoláním na norskou firmu Norway Royal Salmon a firmu Bakkafrost z Faerských ostrovů uvedla, že Peking zastavil dovoz lososů.

V pevninské Číně se podle oficiálních údajů potvrdilo dosud 83 181 případů nemoci covid-19, kterou koronavirus způsobuje, z toho 4634 pacientů zemřelo. Čína do celkové statistiky nezahrnuje asymptomatické případy, jichž v pondělí oznámila za poslední den 18 a o den dříve devět.

Čína zažívala vrchol pandemie covidu-19 v únoru, kdy denně přibývalo dva až čtyři tisíce nakažených, v březnu to byly denně desítky nově nakažených a od konce dubna přibývaly jen jednotky případů.

Nízká čísla v Německu

Německo za neděli zaznamenalo 192 nových případů nákazy koronavirem a čtyři úmrtí související s nemocí covid-19. Informoval o tom Institut Roberta Kocha (RKI). V obou případech jde o velmi nízká čísla.

Celkem spolková republika registruje 186 461 nakažených a 8791 úmrtí. Z nákazy se už zotavilo na 172 600 lidí, což je o 400 víc než v předchozím dni.

Reprodukční číslo, které udává, kolik dalších lidí v průměru nakazí jeden infikovaný, je podle RKI v Německu těsně nad hodnotou jedné a činí 1,05.

Nejnižší denní přírůstek od 1. května v Rusku

V Rusku za uplynulých 24 hodin přibylo dalších 8246 potvrzených případů nákazy koronavirem SARS-CoV-2. Je to nejnižší denní přírůstek infikovaných od 1. května. Vyplývá to z údajů, které v pondělí zveřejnil krizový štáb. Od začátku vypuknutí pandemie se už nakazilo 537 210 lidí.

Pokud jde o celkový počet nakažených, je Rusko nyní třetím nejpostiženějším státem na světě po USA a Brazílii. V polovině května, kdy v zemi se 146 miliony obyvatel vrcholila epidemie nemoci covid-19, způsobované koronavirem, byly denní přírůstky vyšší než 11 000 infikovaných.

Zatímco počet nově nakažených v neděli výrazně poklesl proti 8835 novým případům z předchozího dne, zvýšil se údaj zemřelých pacientů s koronavirem. V sobotu jich nemoci podlehlo 119 a v neděli 143. Celkem těchto úmrtí v Rusku nyní evidují 7091.

Uzdravených z onemocnění covid-19 za uplynulých 24 hodin podle krizového štábu přibylo 4489. Počet vyléčených se tak zvýšil na aktuálních 284 539.

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa
SOUTĚŽ: Vyhrajte Královský rodinný balíček do Království lesa

Království lesa je unikátní rodinné hřiště inspirované šumavskou přírodou. Kousek od Lipenské přehrady a Stezky korunami stromů tak naleznete pro sebe a svou rodinu místo, kde si užijete skvělou zábavu. Zapojte se do soutěže a vyhrajte celodenní vstupné.