Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Brexit je věcí Británie a s Londýnem obchodovat budeme, otočil po schůzce s Mayovou Trump

Svět

  15:36aktualizováno  21:24
Londýn - Rozhodnutí o podobě odchodu Spojeného království z Evropské unie je věcí Británie. Po pátečním jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou to prohlásil americký prezident Donald Trump, který zároveň Londýnu slíbil, že bude moci s USA po brexitu obchodovat. Trump ve čtvrtečním rozhovoru s bulvárním listem The Sun kritizoval plán Mayové na budoucí vztahy s EU. Po setkání s Mayovou zamířil Trump na čaj ke královně Alžbětě II. na hrad Windsor.

Vřelému podání ruky předcházely ostré výroky Trumpa na adresu Mayové. foto: Reuters

Americká vláda podle Trumpa plně respektuje vůli Britů vládnout si sami. „Cokoli uděláte, bude to v pořádku,“ řekl Trump na páteční společné tiskové konferenci s Mayovou. Poté zamířil americký prezident na návštěvu k britské královně Alžbětě II., která ho přijala na hradě Windsor s vojenskými poctami. Na hradě pak prezident s královnou hovořil nad šálkem čaje asi tři čtvrtě hodiny.

Demonstranti protestují proti návštěvě Donalda Trumpa v centrálním Londýně.
Návštěvu amerického prezidenta v Británii provázely protesty. Nad Londýnem mimo...

Trump přitom v dřívějším rozhovoru pro list The Sun řekl, že brexitový plán je špatný a že neumožní uzavřít budoucí obchodní dohodu mezi USA a Británií. Na tiskové konferenci s Mayovou ale prohlásil, že po debatě s premiérkou a jejími experty si je jistý, že nebude problém obchodní dohodu mezi Washingtonem a Londýnem uzavřít.

Trump se opřel do Mayové. ‚Neposlechla mě‘ stěžuje si. Vyhrožuje, že nepodepíše obchodní dohodu s Británií

Mayová Spojeným státům rovněž poděkovala za podporu v případu otravy
bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dcery Julije v Anglii, ze které Londýn obviňuje Moskvu, jež to popírá. Premiérka zároveň přivítala, že se v pondělí uskuteční summit Trumpa s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

Premiérka Mayová označila obchodní dohodu o volném obchodu s USA za „ambiciózní“ a doplnila, že Británie po vystoupení EU bude moci uzavírat obchodní smlouvy se všemi zeměmi.

Trump bude podle Mayové s Putinem jednat z pozice síly

Prezident Trump podle premiérky Mayové vstupuje do jednání s ruským prezidentem Putinem v Helsinkách z pozice síly a s jednotným NATO v zádech.  Trump uvedl, že chce mít s Ruskem dobré vztahy a je přesvědčen, že Mayová ho v tomto úsilí podporuje. Dodal, že stejně dobré vztahy chce mít i s Čínou. Ruskou anexi ukrajinského Krymu označil Trump za selhání svého předchůdce Obamy. Věří, že za jeho vlády by Putin poloostrov nezabral. 

Trump: Putin by Krym nezabral, kdybych byl tehdy prezidentem. Je to chyba Obamy

Mayová po setkání s Trumpem ocenila zvláštní vztah Británie a USA a prohlásila, že spolu s americkým prezidentem chtějí tento vztah ještě prohloubit. Jednou z oblastí hlubší spolupráce by podle ní měla být bezpečnost, další hospodářství a obchod.

Na dotaz týkající se kritiky chystané podoby odchodu Spojeného království z Evropské unie, která z úst amerického prezidenta zazněla v rozhovoru poskytnutém listu The Sun, Mayová řekla, že zařídí takový brexit, pro jaký Britové hlasovali v předloňském referendu. Zdůraznila, že brexitem skončí volný pohyb osob, posílání peněz do rozpočtu EU, jurisdikce Soudního dvora Evropské unie v Lucemburku na britském území i účast Británie na společné zemědělské politice. „To je to, pro co Britové hlasovali, a to je to, co jim dáme,“ zdůraznila.

Trump odmítá, že by Mayovou v rozhovoru kritizoval

Trump v kontroverzním rozhovoru rovněž prohlásil, že by někdejší ministr zahraničí Boris Johnson byl výborným premiérem. V pátek vysvětlil, že odpovídal na dotaz, jaký by byl Johnson ministerský předseda, takže to nebyl žádný výpad vůči premiérce. Na její adresu dodal, že by ji za nepřítele nechtěl, neboť je tvrdou vyjednavačkou.

Americký prezident v souvislosti s rozhovorem, který otiskl The Sun, odmítl hodnocení, že by v něm Mayovou kritizoval. Řekl, že v interview ji naopak opakovaně chválil.

‚Necítím se tu vítaný.‘ Trump viní londýnského starostu Khana za terorismus

Donald Trump v pátek zároveň poděkoval Mayové, že na summitu NATO v Bruselu podpořila jeho požadavek, aby všichni členové aliance spravedlivě sdíleli náklady na obranu.

Trump v Bruselu kritizoval státy, které vydávají méně než dvě procenta HDP na zbrojení. Všichni členové aliance zopakovali, že tento závazek splní do roku 2024, jak se v roce 2014 dohodli. To se týká i České republiky, která prozatím investuje do armády zhruba jedno procento HDP.

‚Baby Trump‘ se vznáší nad Londýnem

Velký balon zesměšňující amerického prezidenta Donalda Trumpa jako mimino v plenkách se od pátečního dopoledne vznáší nad Londýnem. Akce, na kterou organizátoři přes internet vybrali více než 10 tisíc liber (293 tisíc Kč), je doprovodnou součástí masových demonstrací proti šéfovi Bílého domu. Na protest proti této návštěvě se dnes v ulicích Londýna sešlo podle organizátorů až sto tisíc demonstrantů. Protesty jsou hlášeny i z dalších měst včetně Skotska, kde prezident stráví soukromý víkend.

„Byli jsme prostě parta kamarádů, co se dala dohromady v hospodě,“ řekl Kevin Smith, jenž je podle agentury AP jednou ze 16 osob, které za vypuštěním balonu stojí. „Tohle je to, co lidé mají dělat - spojit se ve svém okolí a dohodnout se, jak se postaví pravicovému populismu a xenofobii, čehož jsme svědky nejen v USA, ale i v Evropě,“ dodal.

Do protestního průvodu ulicemi Londýna, který mířil na Trafalgarské náměstí, se podle agentury AP zapojily desetitisíce lidí. Organizátoři tvrdí, že se sešlo více než 100 000 demonstrantů a podle organizace People’s Assembly, která se na pořádání protestu podílela, dokonce účast překonala hranici 250 000 osob. Policie oficiální odhady nezveřejnila.

V centru města demonstrovali dnes také zástupci sexuálních menšin. Ruth Huntová, šéfka charitativní organizace Stonewall bojující za práva lesbiček, gayů, bisexuálů a transgenderových osob, Trumpovi vzkázala, že sexuální menšiny jsou nedílnou součástí společnosti. Mezi demonstranty byl také Michael Avenatti, právní zástupce pornoherečky Stephanie Cliffordové, známé jako Stormy Daniels. Ta tvrdí, že v roce 2006 prožila aférku s Trumpem, který to ale popírá.

Autor: