13. července 2018 14:20 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

‚Necítím se tu vítaný.‘ Trump viní londýnského starostu Khana za terorismus

Fotky „Baby Trumpa“ zaplavily sociální sítě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Fotky „Baby Trumpa“ zaplavily sociální sítě. | foto: Reuters

LONDÝN/PRAHA Spory mezi starostou Londýna Sadiqem Khanem a americkým prezidentem se táhnou už od Trumpovy předvolební kampaně. A při návštěvě Trumpa v Británii pokračuje. Americký prezident se do Khana obul kvůli vysoké míře zločinnosti a terorismu. Khan označil nařčení za absurdní a dodal, že se londýňané musí ozvat, pokud americký prezident podobné věci prohlašuje.

„Ohledně terorismu odvedl velmi špatnou práci, když pustil do Londýna tolik migrantů,“ odstartoval Donald Trump během své návštěvy Británie nové kolo přestřelky s úřadujícím starostou Londýna Sadiqem Khanem. Britská média označují Trumpovy poznámky za zatím nejkrutější osočení Khana v jejich roky trvajícím střetu.

„Podívejte se terorismus, který se tam odehrává. Podívejte, co se v Londýně děje....Myslím, že ohledně zločinnosti odvedl velmi špatnou práci, když se podíváte na všechny ty příšerné věci, které se tam dějí, se vším tím zločinem, který tam (Khan) přitáhl,“ nemilosrdně odsoudil londýnského starostu Trump. Přesto, že Donald Trump zopakoval, že má Londýn velmi rád, stráví víkend ve Skotsku. „Když se tu necítím vítaný, proč bych tu zůstával?“ reagoval první muž Spojených států.

Organizátoři protestu přes svým výtvorem.
„Baby Trump“ před Westminstrem.

Sadiq Khan nenechal Trumpovy poznámky o terorismu a zločinu v Londýně bez odezvy. „Myšlenka, že můžete za současný stav vinit imigraci z Afriky, je, myslím, absurdní a mělo bychom se proti tomu ozvat,“ řekl v pátek na BBC Khan.

První muž USA se do Khana veřejně navezl po útocích z loňského června, kdy v Londýně útočili teroristé dodávkou a pobodali nožem několik lidí. „Nejméně 7 mrtvých a 48 zraněných během teroristického útoku a starosta Londýna říká, že ‚není důvod se znepokojovat‘!“ tweetoval tehdy Trump v narážce na Khanův výrok.

Khan nechal během Trumpovy návštěvy létat nad Londýnem nafukovací karikaturu rozzlobeného amerického prezidenta v plenkách s telefonem v ruce. Ta se bude vznášet i ve Skotsku, kde bude Trump přes víkend hrát golf ve svém soukromém areálu Turnberry.

Dětinsky bude nakonec vypadat Británie

V britských médiích se ale ozývají také hlasy, které takovou formu protestu odsuzují. „Nebude to Trump, kdo bude dnes v Londýně vypadat dětinsky - bude to Británie,“ píše například pro Telegraph Molly Kiniriová. 

„Logika vypuštění šestimetrové balónové karikatury prezidenta Spojených států nad Westminsterský palác vypadá asi takto: Máme tady dospělého muže, který nevládne podle toho, čím ho zrovna uráží křičí cizinci (což je zvláštní způsob, jakým dnes většina dospělých přistupuje ke složitým politickým diskuzím), takže možná přímé zesměšnění upoutá jeho pozornost,“ píše trefně Kiniriová, která se přitom doznává, že sama Trumpa opravdu ráda nemá.

„Baby Trump“ před Westminstrem.

„Baby Trump“ před Westminstrem.

Donald Trump má během pátku shlédnout v doprovodu premiérky Theresy Mayové, kterou už stihl také hojně zkritizovat, vojenskou přehlídku. Během večera by měl odletět do Skotska, kde se ve svém rezortu Turnberry bude věnovat hraní golfu. V pondělí se má Donald Trump setkat s Vladimirem Putinem.

Michal Bernáth

Autor

Michal Bernáthmichal.bernath@lidovky.czČlánky

3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?
3 nejčastější úrazy dětí a první pomoc: Víte, jak se zachovat?

Hlídáte je jako ostříž, ale stačí vteřinka nepozornosti a neštěstí je na světě. Pád na hlavičku, opaření nebo vdechnutí předmětu patří mezi nejčastější úrazy dětí. Jak je správně ošetřit, aby následky byly co nejmírnější?

Najdete na Lidovky.cz