13. července 2018 14:15 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Ohromená Británie. Trumpovy výroky o Mayové vyvolaly vlnu kritiky

Donald Trump během setkání s britskou premiérkou. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Donald Trump během setkání s britskou premiérkou. | foto: Reuters

LONDÝN Kritika amerického prezidenta Donalda Trumpa britské premiérky Theresy Mayové v rozhovoru s bulvárním listem The Sun v den jeho návštěvy v Británii dominuje v pátek zpravodajství britských médií. Trumpovy nediplomatické výroky důrazně kritizují někteří britští politici.

Trump odmítl návrhy Mayové na „měkký“ brexit, píší The Times. Myslel jsem, že vy Britové chcete brexit, píše o Trumpovi na první stránce pravicový bulvár Daily Mail. The Sun, kterému Trump dlouhé interview poskytl, má na první stránce titulek s parafrází Trumpových výroků Mayová zničila brexit... obchodní dohoda s USA se ruší.

Mayové se zastala labouristická stínová ministryně zahraničí Emily Thornberryová. „Donald Trump se chová mimořádně neurvale. Ona je hostitelka. Co ho jeho matka učila?“ řekla Thornberryová. Podle ní komentáře o brexitové strategii Mayové a tvrzení, že by Boris Johnson byl „skvělý premiér“ jsou „jedna hrubost za druhou“.

Trump častoval Mayovou ještě před schůzkou kritikou.
Donald Trump během setkání s britskou premiérkou.

Konzervativní poslankyně Sarah Wollastonová uvedla, že Trump je „odhodlán urazit“ Mayovou. Tato rozdělující rétorika je odpudivá, dodala poslankyně s tím, že „jestli přitakání Trumpovu světovému názoru je cenou za dohodu, tak to nestojí za to“.

‚Boris Johnson by byl hrozný premiér‘

Konzervativní poslankyně a náměstkyně ministra pro kulturu, média a sport Margot Jamesová na twitteru napsala „Ne, pane prezidente. Boris Johnson by byl hrozný premiér“. Náměstek ministra školství Sam Gyimah se na twitteru zeptal Kde je vaše vychování, pane prezidente? Naopak přední stoupenec rázného odchodu Británie z EU a vnitrostranický soupeř Mayové, konzervativní poslanec Jacob Rees-Mogg se domnívá, že Trumpovy výroky o obchodní dohodě jsou „naprosto rozumné“. „Británie chce obchodní dohodu s Donaldem Trumpem a on řekl: jestli chcete obchodní dohodu se Spojenými státy, takhle se to nedělá,“ řekl Rees-Mogg rozhlasu BBC. „Je naprosto rozumné, když americký prezident něco takového řekne.“ Sám The Sun uvádí, že Trump v rozhovoru odhodil diplomatické zvyklosti, když kritizoval Mayovou za to, jak jedná o brexitu, a chválil Borise Johnsona jako „skvělého“ budoucího premiéra. Deník napsal, že rozhovor přilije nitroglycerin do již nyní doutnající vzpoury stoupenců tvrdého brexitu proti premiérce.

The Guardian označuje interview za „mimořádné“. Zdůrazňuje, že Theresa Mayová bude pod velkým tlakem, když se bude snažit při pátečním jednání s Donaldem Trumpem zabezpečit obchodní dohodu se Spojenými státy jen pár hodin poté, co uvedl, že její návrhy na měkký brexit takovou dohodu „zabijí“.

Také americký list The New York Times označil Trumpovy výroky za „pozoruhodné porušení tradičního protokolu“. Podle deníku předvedl v plné síle svůj styl konfrontační a rozkladné diplomacie, když „podkopal premiérku Mayovou jen pár hodin po příletu do její země“.

Newyorský list shrnul Trumpovo čtvrteční vystoupení na summitu NATO a začátek návštěvy v Británii ze „turné zaměřené na globální rozvrat, kterému se nepodobá nic, co by udělal kterýkoli nedávný americký vůdce“.

Kromě pompy se nic jiného nestane

Diplomatický komentátor televize Sky News napsal, že by od Mayové bylo bláhové očekávat od Trumpovy návštěvy zaručené výsledky. Prezident bude nadšen z pompy z večeře v Blenheimském paláci a hlavně z čaje u královny. Ale Theresa Mayová by byla bláhová, kdyby si myslela, že za to něco dostane. Teď ví, že Trump ukazuje vděčnost slovy, která jen dále oslabují její již tak vratkou pozici. Ale neměla by být překvapena. Stačí se zeptat francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, napsal komentátor Sky News.

Přes veškeré Macronovo úsilí se Donald Trump choval hrozně na summitu skupiny G7 v Québeku a oslabil celé západní spojenectví. Jeho vystoupení v NATO bylo stejně mimořádné. Jeho pozérství, pokud jde o náklady na zbrojení, se asi líbí jeho stoupencům doma, kteří věří, že Ameriku okrádají instituce jako NATO. Ale předvedl neznalost základních věcí a přesto, že tvrdil opak, NATO zanechal oslabené. Vladimirovi Putinovi se to musí líbit, dodal komentátor Sky News.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz