Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Británie se může bez reformy zhroutit, říká expremiér Brown. K neshodám vede i nespokojenost ve Skotsku

Svět

  11:28
Londýn - Bývalý britský premiér Gordon Brown uvedl, že pokud v Británii nedojde k zásadním reformám, mohla by se země zhroutit. Příliš mnoho lidí podle něj ztratilo víru ve způsob, jakým je země řízena. K neshodám v zemi přispívá i otázka skotského referenda o nezávislosti. Skotská národní strana (SNP) podle Browna nemá demokratický mandát k uspořádání referenda a nic na tom nezmění ani očekávané vítězství SNP v květnových volbách do skotského parlamentu, píše agentura Reuters.

Britský expremiér Gordon Brown foto: Reuters

Gordon Brown je cholerik, který řve na podřízené, líčí kniha

„Věřím, že teď máme na výběr mezi reformovaným státem a zhrouceným státem,“ napsal labourista Gordon Brown listu the Daily Telegraph. „Je to právě Skotsko, kde je nespokojenost tak hluboká, že ohrožuje existenci Spojeného království,“ dodal Brown.

Brown pochází ze Skotska a je zastáncem federálního systému, který by dal více pravomocí jednotlivým částem Británie, připomíná BBC News. Britský parlament podle něj nezná zemi, které má vládnout. Teď však podle Browna není vhodná chvíle na neshody ani na skotské referendum.

„Lidé ve Skotsku se teď obávají viru, mají obavy o práci, o budoucnost mladých lidí, to jsou jejich současné priority. Cokoliv, co by odvracelo pozornost jinam, konání referenda v tomto roce, uprostřed koronaviru, když nemůžete uspořádat veřejná setkání ani obcházet voliče od dveří ke dveřím, to mi připadá jako nespravedlivé k demokratickému procesu,“ cituje Gordona Browna agentura Reuters.

Odliv miliard z Londýna po brexitu vyvolává pochyby. Jaká je budoucnost finančního centra?

Skotsko a Severní Irsko jsou stejně jako Anglie a Wales součástí Spojeného království. Mají ale vlastní zákonodárný sbor a vládu, která má do určité míry omezené pravomoci. Otázka nezávislosti Skotka na Británii se opět dostala do popředí zájmu po vystoupení Británie z Evropské unie. Ve Skotsku se již referendum o nezávislosti konalo v roce 2014, většina Skotů si tehdy přála zůstat součástí Spojeného království.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!