Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Britové opustili Basru

Obyvatelé Basry už nebudou na ulicích potkávat britské vojáky. Poprvé od invaze do Iráku v roce 2003 zůstalo druhé největší město v zemi bez okupačních jednotek.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Komnetare Blogspot

4. 9. 2007 13:05
Válka s terorismem se nedá vyhrát z opevněných základen

Podle místních obyvatel nyní ve městě panuje křehký klid, informují LN. Podle několika prvních zmíněných hlavních anglických  pramenů v Google News, které obsah necenzurují, většina Iráčanů je šťastna. Lidé na ulicích Basry jásají: vyženeme cizince a kolonizátory, chceme svobodu! Iráčtí vojáci zvedali nad palácem Basra vlajky.

USA doufaly, že Britové vydrží do oné rozhodující zprávy v půlce září, ale nevydrželi. Podle US medií Britové v Basře zkrachovali a museli utéct. Dva britští generálové kritizovali okupaci Iráku jako intelektuální bankrot a fatální neúspěch.

Ústup proběhl v noci při zákazu vycházení. Během přesunu na Brity útočeno nebylo, díky dohodě o propuštění vězňů výměnou za bezpečný odchod.  Podle premiéra Browna to bylo plánováno jako organizovaný přesun z paláce Basra na vojenskou leteckou základnu Air Station. Kdyby Britové byli úspěšní, ústup by vapadal jinak. Chlubili se, jak si umí získat důvěru a vyhrát mír, lépe než těžká ruka americké armády. Basra bývala jako piknik v nedělní škole ve srovnání se zbytkem Iráku. Měkké barety měly přinést mír a prosperitu, kvůli útokům se ale Britové museli vrátit zpět k helmám. Pod každodení palbou je ale i vojenská letecká základna Air Station, kam se přesunuli.  Jsou zde obklíčeni lůzou, kterou USA a Britové před několika lety porazili. Válka proti terorismu se ale nedá vyhrát z opevněných základen.

Američané teď musí zvítězit sami... Vzniká otázka, kdy se stáhnou i oni.

0 0
možnosti

So

4. 9. 2007 9:10
Trosku z britske udalosti

http://www.prisonplanet.com/articles/september2007/030907_b_Diana.htm" target="_blank" rel="nofollow">Diana: Vital New Evidence Blows Apart Police Case

0 0
možnosti

Harpyje

4. 9. 2007 11:33
Re: Trosku z britske udalosti

Byla Diana taky plaz, jako ostatní členové královské rodiny, blběnko? A jak pokračuješ v tvém vzdělávání ve spyrytuálních talentech? Jde ti to? ;-D ;-D ;-D

0 0
možnosti

Jiri Janecek USA

3. 9. 2007 17:38
Poprvé od osvobozeni Iráku v roce 2003 zůstalo druhé největší město v zemi bez milovanych jednotek.

trochu malo a trochu pozde - okupanti sedi na zakladne par kilometru za mestem -  cekaji na akci Iran freedom

0 0
možnosti

lada2

3. 9. 2007 17:10
Zajimave

A uz se mlati..Udajne ruzne bandy Siitu se uz mezi sebou mlati o byvale centrum anglicke armady, tzv Basra palac.

Proste anglicka verejnost se nemohla dockat, az se IRaccane budou masakrovat mezi sebou. ted se Anglanskym intelektualum bude dobre pocitat  pocet mrtvych Irackych civilistu.

0 0
možnosti

Jiri Janecek USA

3. 9. 2007 17:39
se uz mezi sebou mlati

oni se drive nemlatili?

0 0
možnosti

richard

3. 9. 2007 12:15
Ano:

"...Lidé se ale obávají, že odsun Britů by mohl vést k novému výbuchu násilí..."

Milí Iráčané, právě o tohle Evropanům jde, Evropa podporovala Hussajna, Evropa podporuje alkajdistické a baasistické teroristy, jak váš premiér Málikí  zcela nediplomaticky veřejně vytkl Francií.

Na druhé straně berte to s humorem, alespoň ve své zemi nebudete mít "spojence" o kterých nevíte, na které straně stojí. 

0 0
možnosti

Scorpion

3. 9. 2007 12:27
Re: Ano:

Hussaina podporovaly USA ty jelimane. Kdo ho nahnal do války s Íránem? USA. Kdo mu povolil obsadit Kuvajt a pak ho podtrh? USA. Kdo chce v regionu rozpoutat další válku? USA.

0 0
možnosti

Karim

3. 9. 2007 10:09
Vetsina kapitalistickych statu jako USA, Britanie a Israel nema ekonomickou potrebu nekoho napadat.......

....tyto staty v poklidu plati za barel $60-80, pritom celkem prosperuji a poskytuji praci i milionum pristehovalcu.

Jina vec je s ruznymi ropnymi socialisticko-nabozenskymi diktaturami. Pripad za vsechny penize byl Irak - obsazeni Kuvajtu bylo vyvolano hlavne tim, ze Irak dluzil Kuwajtu moc penez.

Dalsi exemplarni pripad je Iran. Pobira rocne 60 miliard petrodolaru, pritom 25% obyvatelstva nema praci, inflace je 30%, socialni rozdily vetsi nez za saha, desitky  milionu lidi ziji v chatrcich z blata a kamenu a maji sotva na chleba. Polostatni-polonabozenske podniky ridi zkorumpovani ignoranti z rodin ajatolahu.  V Teheranu je pritom cena nemovitosti na urovni Parize nebo Frankfurtu.  Nabozensko-socialni stat se iranskym soudruhum prilis nepovedl.  Tedy s vyjimkou buzerace obyvatelstva kvuli satelitum a oblekani.

Snizeni ceny ropy by pro Iranske tmare  znamenalo hospodarskou katastrofu.  

Nejjistejsi cesta, jak udrzet vysokou cenu ropy je rozdmychavar krvave strety okolo Israele - tomuto verne slouzi fanatici z Hezboly a Hamasu.  Dalsi na rade jsou staty v Gulfu - maji malo obyvatel, hodne ropy, a cast obyvatelstva jsou siite.  Pokud by je Iran "osvobodil" byla by to pro rozvracene iranske hospodarstvi solidni injekce.   

0 0
možnosti

bbb

3. 9. 2007 10:20
Re: Vetsina kapitalistickych statu jako USA, Britanie a Israel nema ekonomickou potrebu nekoho napadat.......

co tam tedy v Iránku dělají, zbraně hr.ničení se nenašly, Sadám je mrtev, nikdo je nezval, tak co tedy?

0 0
možnosti

Jiri Janecek USA - Seattle

3. 9. 2007 7:35
Tato malá, poměrně snadno zranitelná posádka - tak na Iran

USraelsti nacisti se pripravuji na Iran - a jejich britsti pudlici se ted boji ze by je pro Iranska masa v Basre mohla zmasakrovat. Israel vydira Bushisty k utoku na Iran - Olmert ma na kahanku - tak dalsi stotisice zabitych USraelskymi bombama pujdou na modlu statu ktery se jiz od 1948 "brani". 

Neffouni a dalsi zidonaciste/biblicti fanatici  budou oslavovat dlasi USraelksou genocidu - kdy tohle skonci?

0 0
možnosti