Neděle 21. dubna 2024, svátek má Alexandra
130 let

Lidovky.cz

Svět

Turecká policie zabila dva útočníky před budovou soudu v Istanbulu

Policejní soudní znalci zkoumají oblast po střelbě před budovou soudu v Istanbulu. foto: Reuters

Turecká policie v úterý zabila dva ozbrojence, kteří zaútočili na policisty hlídkující u budovy soudu v Istanbulu. Informoval o tom turecký ministr vnitra Ali Yerlikaya, který akci označil za teroristický útok.
  13:35

Útočníci, muž a žena, předtím zranili šest lidí, včetně tří policistů. Podle ministra vnitra patřili útočníci k ultralevicové organizaci Revoluční strana pro lidové osvobození (DHKP-C), kterou Turecko, Evropská unie i Spojené státy považují za teroristickou a která v Turecku podnikala útoky zejména v 90. letech minulého století.

Podle tureckého provládního deníku Daily Sabah byl v úterý na místě ještě třetí útočník, který byl zraněn a zadržen. Na místo dorazili též pyrotechnici, kteří prověřovali podezřelý batoh, ale bombu v něm nenašli.

Putin se chystá do Turecka. Poprvé od invaze bude v zemi NATO, zatčení mu nehrozí

Incident se odehrál před soudním palácem, který patří k největším v Evropě. V roce 2015 v něm členové organizace DHKP-C vzali jako rukojmí státního zástupce Mehmeta Selima Kiraze a požadovali informace o vyšetřování zabití nezletilého policií během protivládních demonstrací v roce 2014. Po několika hodinách policie útočníky zastřelila a Kiraz později podlehl zraněním v nemocnici.

Organizace DHKP-C stála i za sebevražedným útokem na americkou ambasádu v Ankaře v únoru 2013, při němž kromě útočníka zemřel i turecký člen ochranky a čtyři lidé utrpěli zranění.

Autoři: ,