Neděle 23. června 2024, svátek má Zdeňka
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Spolupředsedové AfD vyzvali Bystroně, ať opustí předvolební kampaň

Německý poslanec českého původu Petr Bystroň foto:  Petr Topič, MAFRA

Spolupředsedové německé pravicově populistické strany Alternativa pro Německo (AfD) Alice Weidelová a Tino Chrupalla vyzvali poslance Spolkového sněmu Petra Bystroně, aby do objasnění svého případu nevystupoval v kampani před volbami do Evropského parlamentu.
  9:10

Informovala o tom agentura DPA. Politik českého původu je podezřelý z braní úplatků od proruské sítě a figuruje na druhém místě kandidátky AfD pro červnové volby.

V e-mailu jednatele AfD Bystroňovi stojí, že Weidelová a Chrupalla se spolu dohodli, že se má Bystroň do objasnění obvinění, potažmo probíhajícího vyšetřování vzdát dalších vystoupení v rámci kampaně před volbami do Evropského parlamentu. O e-mailu jako první dnes večer informovala televize ARD a k dispozici ho má i agentura DPA.

Bystroň podle DPA ještě dnes večer na svém telegramovém kanálu zval na několik svých vystoupení v příštích dnech, mimo jiné v sobotu v bavorském Deggendorfu.

Zbaven imunity

Ve čtvrtek Spolkový sněm Bystroně zbavil poslanecké imunity. Bavorský zemský kriminální úřad (LKA) následně prohledal mimo jiné Bystroňovu parlamentní kancelář.

Mnichovské státní zastupitelství zahájilo vyšetřování poslance kvůli prvotnímu podezření z úplatkářství a praní špinavých peněz. Bystroň v rozhovoru se serverem Zeit online označil vyšetřování za politicky motivované. Podle něj bude zastaveno, jakmile bude po volbách. Bystroň nedávno řekl, že jde o kampaň, jejímž cílem je zdiskreditovat všechny strany usilující o ukončení vojenského konfliktu na Ukrajině a ovlivnit tak volby do Evropského parlamentu.

Podle informací Deníku N, týdeníku Die Zeit a veřejnoprávní stanice ARD existuje nahrávka, která Bystroně zachycuje při přebírání 20 tisíc eur (494 tisíc korun) od propagandisty Arťoma Marčevského, kterého spolu s proruským ukrajinským politikem Viktorem Medvedčukem Česko v březnu zařadilo na národní sankční seznam. Marčevskij stál za mediální společností Voice of Europe, které Bystroň v minulosti poskytoval rozhovory. Medvedčuk podle českého sankčního seznamu toto médium skrytě financoval.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...