Úterý 16. dubna 2024, svátek má Irena
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalý slovenský policejní prezident se ve vězení pokusil o sebevraždu, jeho stav je kritický

Milan Lučanský. foto: Reprophoto/Facebook Milana Lučanského

Bratislava/Praha - Slovenský policejní exprezident Milan Lučanský se ve věznici v Prešově pokusil o sebevraždu a jeho stav je kritický. Oznámila to v úterý slovenská média s odvoláním na ministerstvo spravedlnosti.
  20:47

Slovenská policie obvinila z korupce exministra hospodářství Žigu

„Stalo se tak navzdory tomu, že byl pravidelně monitorovaný a bylo mu poskytované i psychologické poradenství. Jeho stav je kritický,“ řekl mluvčí ministerstva Peter Bubla. Podrobnosti má poskytnout na středeční tiskové konferenci. Lučanského zadrželi kriminalisté 3. prosince, podle tisku kvůli podezření z korupce.

Lučanského advokát Matúš Beresecký uvedl, že nemá informace o svém klientovi.

Bývalý slovenský policejní prezident Lučanský se prý ve vazbě chtěl oběsit

Portál Sme.sk připomněl, že ministerstvo spravedlnosti už v polovině prosince muselo vysvětlovat spekulace médií o tom, že se Lučanský pokusil o sebevraždu. Lučanský tehdy utrpěl zranění v oblasti oka. Ministerstvo tvrdilo, že šlo o nehodu při cvičení, a ministryně Mária Kolíková tehdy vyloučila, že by šlo o sebevražedný pokus. Odmítla ale upřesnit, co se vlastně stalo.

Jen několikpár hodin před dnešním potvrzením pokusu o sebevraždu nový generální prokurátor Maroš Žilinka uvedl, že Lučanského poranění z půlky prosince nezpůsobila jiná osoba, ale šlo jen o nešťastný pád. 

Slovenští kriminalisté zadrželi exšéfa policie Lučanského. Během akce Jidáš obvinili už 8 lidí

Komise prokurátorů neshledala žádné pochybení ohledně bezpečnostních opatření: Lučanský byl v samostatné cele a jakákoli komunikace s ním byla možná jen v přítomnosti další osoby. Nemohl ani přicházet do kontaktu s jinými obviněnými a chodbu před jeho celou nepřetržitě snímala kamera.

Loni byly ve slovenských věznicích zaznamenané čtyři dokonané sebevraždy: dvě u obviněných a dvě u odsouzených. Celkem 27 vězňů se o sebevraždu pokusilo - 13 obviněných a 14 odsouzených, dodal server Sme.sk.

Akce Jidáš: slovenští kriminalisté zadrželi bývalého šéfa kontrarozvědky, policejního exprezidenta obvinili

Lučanský je podle Denníku N podezřelý z přijetí úplatků ve výši přes půl milionu eur (13,2 milionu korun) za krytí podvodů již stíhaného podnikatele. List dříve uvedl, že Lučanský je obviněn také v případu, ve kterém policie výměnou za úplatek v minulosti nestíhala synovce tehdejšího ministra hospodářství.

Lučanský rezignoval na post policejního prezidenta letos v létě po nástupu kabinetu premiéra Igora Matoviče. V roce 2018 Lučanský vystřídal v čele policie Tibora Gašpara, který byl dříve - patrně v jiných kauzách - rovněž obviněn a jehož soud také poslal do vazby.

Slovenská policie letos postupně zadržela a obvinila z různých deliktů včetně korupce více než desítku soudců. Stíhání čelí i někdejší šéf elitní složky prokuratury, někdejší vedení policie a také již bývalí vysocí úředníci včetně někdejšího šéfa státních hmotných rezerv a zemědělské platební agentury, která například zprostředkovává dotace farmářům.

Autor:

eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie
eMimino soutěží: Vyhrajte balíček v hodnotě 1 000 Kč z dm drogerie

Milovníci kosmetiky pozor! Tento týden soutěžíme o pět velkých balíčků v celkové hodnotě 5000 Kč. Zapojte se do soutěže a vyhrajte lákavý balíček...