Středa 17. dubna 2024, svátek má Rudolf
130 let

Lidovky.cz

Svět

Bývalý muž zákona měl pod postelí mrtvolu a na zahradě masový hrob. Údajně zabíjel ženy hledající práci

Salvadorský vrah Hugo Ernesto Osoriao Chávez ve vězení. foto: Reuters

Doporučujeme
Chalchuapa/Praha - Salvadorské úřady rozplétají hrůzný případ bývalého policisty, na jehož pozemku objevily ostatky 15 lidí, většinou znásilněných žen. Muž se doznal ke dvěma činům, údajně byl prý členem gangu, který si udělal z jeho zahrady pohřebiště. Analytici dávají případ do souvislosti s násilím na ženách, které zemi sužuje.
  17:07

Salvador zavedl drsné kontroly ve věznicích, dozorci dostali povolení zabíjet. Fotografie vzbudily odpor i chválu

Sousedé Huga Ernesta Osoria Cháveze si nikdy ničeho podezřelého nevšimli, popisují ho jako milého chlapíka. Před dvěma týdny však uslyšeli z domu bývalého policisty ženský pláč. Když strážníci dorazili na místo, v domě objevili těla dvou zavražděných žen - matky a dcery, na zahradě našli další dva pohřbené muže.

Salvadorský vrah Hugo Ernesto Osoriao Chávez.
Práce vyšetřovatelů na pozemku vraha Huga Ernesta Osoria Cháveze.

Policisté se proto rozhodli pozemek domu v salvadorském městě Chalchuapa důkladně prohledat. Během týdne objevili ostatky 15 lidí, většina z nich patřila znásilněným ženám, našli se mezi nimi i tři oběti ve věku dvou, pěti a sedmi let. Jeden z hrobů byl dokonce pod postelí bývalého strážníka, píše server Vice.

Rozbor ostatků vedl k zatčení dalších devíti podezřelých. Vyšetřovatelé uvádí, že Chávez mohl být hlavou skupiny, které nabízela mladým ženám ubytování a slibovala pomoc s nalezením práce v Mexiku. Gang prý zneužité a zabité ženy zakopával právě u muže na zahradě.

Analytici britského serveru Guardian dávají zločiny do souvislosti s sexuálním a genderově podmíněným násilím, které je v zemi výrazně přítomné. Salvador je pro ženy jedním z nejnebezpečnějších států na světě. Loni v zemi s 6,7 miliony obyvatel zmizelo podle oficiálních údajů nejméně 541 žen.

„Sériový vrah v Chalchuapa není ojedinělým případem,“ uvedla salvadorská lidskoprávní aktivistka Morena Herrerová. „Jde o incident, který je zapříčiněn dvěma faktory: jednak tím, že společnost přehlíží násilí na ženách, ale také tím, že to dále podporují i instituce,“ vysvětluje Herrerová. „Salvadorské úřady se starají o ženy velmi málo, a to nemluvím jen o policii,“ dodává.

Šílený vrah, nebo systémový problém?

Na zahradě Cháveze může být údajně mnoho dalších těl. „Nevím, kolik dalších mrtvol je v domě,“ konstatoval státní zástupce Max Munoz. „Na místě stále probíhají odborné práce,“ dodal. Každý den se dle slov policisty, který dům střeží, chodí zeptat okolo několik zoufalých osob, zda vyšetřovatelé nenašli ostatky jejich příbuzných. Obyvatelka sousedství Jessenia Elizabeth Franciaová tvrdí, že na místě se vykopalo již přes 40 těl. Úřady tuto informaci zatím nepotvrdily.

Dívka v Salvadoru dostala trest 30 let vězení za spontánní potrat

Padesátník Osorio Chávez byl před 15 lety vyhozen z policejní jednotky kvůli tomu, že znásilnil nezletilou dívku, za zločin si odseděl pět let ve vězení. Média píší o jeho napojení na místní síť gangů, označují ho za psychopata a sériového vraha. Analytici Guardianu však poznamenávají, že takový narativ odvrací pozornost od institucionálního problému - násilí na ženách -, který je v zemi přítomný.

Chávez se zatím přiznal k vraždě dvou žen, okolnosti případu se dále vyšetřují. Podle vyjádření salvadorského prezidenta Nayiba Bukele vyfasuje vrah „přinejmenším sto let za mřížemi a už nikdy neuvidí přirozené světlo,“ napsala na Twitter hlava státu. Se zvolením Bukela prezidentem v roce 2019 se počty vražd v Salvadoru výrazně snížily, únosy však nadále narůstají. Státník je podle zdrojů kanálu Vice podezřelý z uzavírání tajných dohod s mezinárodním gangem Mara Salvatrucha.

Témata: Zahraničí (LN)

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!