Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Češi v Turecku jsou v pořádku, ale varování nevycházet trvá. Lety do Istanbulu váznou

Svět

  10:38aktualizováno  11:32
ISTANBUL/PRAHA - V pozdních večerních hodinách se v Istanbulu a Ankaře začala ozýval střelba, v ulicích byly k vidění také tanky. České Ministerstvo zahraničních věcí vyzvalo Čechy, kteří se nachází v Turecku, aby nevycházeli z domu. Přestože byl pokus o puč potlačen, varování stále platí.

Cestující nedaleko letiště v Istanbulu. Letecká doprava do Turecka a přes něj kvůli nočním událostem trpí. foto: Reuters

Vojenský puč v Turecku potlačen. Erdogan je zpět, 94 mrtvých, přes 1500 vojáků zatčených

„Doporučení nevycházet do ulic stále platí, platit bude do té doby, dokud to nebudeme aktualizovat. Předpokládám, že se tak nestane do doby, než se ve dvě hodiny sejde krizový štáb,” řekla pro server Lidovky.cz mluvčí Ministerstva zahraničních věcí Michaela Lagronová. Ta také uvedla, že ministerstvo varovalo před návštěvou Turecka ty, kteří se do země teprve chystali.

Podle dosavadních informací jsou Češi, kteří se registrovali do dobrovolného systému DROZD, v pořádku.

Civilisté, věrni preidentovi Erdoganovi, se pokouší zastavit tank
Náměstí Taksim v Istanbulu během pokusu o převrat

„Češi, kteří jsou registrovaní v systému od nás během noci dostávali informace, tak jak jsme uveřejňovali doporučení o cestování a necestování, kde jsme uváděli telefonní linky, kam mohou volat, pokud budou mít jakýkoli dotaz, ” uvedla Lagronová. Někteří z nich během noci volali do Ankary a do Istanbulu.

„Ve většině případech se ptali na vývoj situace, jak dlouho to může trvat, jak to vypadá s vycházením či s letištěm. To zajímalo především ty v Istanbulu, protože letovisek se ta situace v podstatě nedotkla, tam se víceméně nic nedělo. Žádné problémy tam nebyly, že by někdo byl v nepořádku, to je zhruba asi všechno, co teď můžu říct,” dodala Lagronová.

Lety Praha-Istanbul a zpět

Situace v Turecku se dotkla také provozu Atatürkově letiště v Istanbulu, které měli pučisté na krátkou chvíli pod kontrolou. V současné chvíli je znovu pod kontrolou vládních sil a čeká na plnou obnovu provozu.

Telefonní čísla MZV

V případě nouze volejte na telefonní číslo 0090 532 375 13 87.
Konzulka je k dispozici na mobilu: 0090 532 244 45 26.

„V tuto chvíli máme zatím jeden zrušený let mezi Istanbulem a Prahou. Let měl přiletět dnes ráno v devět z Istanbulu a následně měl z Prahy odlétat v 9:55 do Istanbulu,” uvedla na dotaz serveru Lidovky. cz mluvčí Letiště Václava Havla Marika Janoušková. Na sobotní den mělo letiště naplánováno devět letů do tureckých destinací a šest odletů, zatím žádný jiný v souvislosti se situací v Turecku zrušen nebyl.

„Převážně máme spoje mezi Istanbulem a dovolenkovými destinacemi jako Antalya, tam se tato situace podle našich informací provozu nedotkla. Zatím všechny lety z dovolenkových destinací, které měli být operovány, bez problému přiletěly nebo odletěly,” řekla Janoušková.

Aktuální informace z Letiště Václava Havla však tak optimistické nejsou. Zpravodajka ČT z Ruzyně hlásí, že lety z Prahy budou navzdory předchozím zprávám odkloněny nebo odloženy. Ty, které měly v Instanbulu mít pouze mezipřistání, budou pravděpodobně odkloněny přes jinou destinaci, řekl delegát aerolinek Turkish Airlines.

Situace na istanbulském letišti zatím zůstává nepřehledná, některé světové aerolinky své lety ruší.

Janoušková doporučuje cestujícím, aby v případě, že uvíznou z jakéhokoli důvodu na letišti, kontaktovali aerolinky. „Letecká společnost se vždy snaží nabídnout nějakou alternativu, ať už přebookování na jiný let nebo přepravu pozemní dopravou na jiné letiště, z něhož lze odletět, případně se řeší stravování, ubytování. Práva pro cestující se dají dohledat, neboť jsou v rámci Evropské unie pro všechny dopravce stejné,” doplnila Janoušková.

Autor:

Pronájem 2kk 61m2+sklad+zahrada 150 m2
Pronájem 2kk 61m2+sklad+zahrada 150 m2

Americká, Františkovy Lázně - Horní Lomany, okres Cheb
12 500 Kč/měsíc