Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko prý prodávalo zbraně autoritativním režimům

Svět

  7:55aktualizováno  9:55
LONDÝN - Spojené státy, Rusko a několik evropských zemí, včetně České republiky, prodávaly v uplynulých letech velké množství zbraní autoritativním režimům v zemích severní Afriky a Blízkého východu. Uvádí se to v nové zprávě organizace na ochranu lidských práv Amnesty International.
Havaj by se  ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr...

Havaj by se ráda stala prvním americkým státem, který by propojil registr vlastníků zbraní s databází FBI. foto: Shutterstock

Česko podle dokumentu patřilo v minulých pěti letech mezi hlavní dodavatele zbraní do Libye a Jemenu. Amnesty zároveň uvádí, že některé dovezené zbraně byly v zemích regionu použity k potlačení letošních lidových bouří. České ministerstvo průmyslu a obchodu během letoška vydávání licenci do sledovaných zemí pozastavilo.

Amnesty zkoumala dodávky zbraní do Bahrajnu, Egypta, Libye, Sýrie a Jemenu od roku 2005. Za hlavní dodavatelské země ve zprávě označila Rakousko, Belgii, Velkou Británii, Bulharsko, Českou republiku, Francii, Německo, Itálii, Rusko a Spojené státy.

Zbraně do Libye i Jemenu...

"Jestliže transfery zbraní jsou, jak známo, využívány tak, že mají za následek páchání zločinů proti lidskosti, dodavatelský stát se rovněž stává odpovědným podle mezinárodního práva," řekl agentuře AP Sanjeev Bery, jenž je v Amnesty International odborníkem na Blízký východ a severní Afriku.

Česká republika v období let 2005-2010 patřila mezi hlavní dodavatele zbraní do dvou zemí regionu - do Libye a Jemenu. Velké množství zbraní však dodávala také do Egypta. AI však konstatuje, že Česko, podobně jako další západní státy, dodávky do těchto zemí letos přerušilo po výzvách organizace.

Do Libye, která bývala významným odběratelem zbraní z komunistického Československa, ČR například v roce 2007 dodala ozbrojená vozidla za téměř dva miliony eur (přes 47 milionů korun), konstatuje zpráva AI. V roce 2006 navíc do severoafrické země údajně vyvezla toxické chemikálie za 421.000 eur, přičemž povolení vydala jen na 371.000 eur.

...a do Egypta taky

Do Jemenu Česko podle AI povolilo vyvézt za celé sledované období let 2005-2010 za téměř tři miliony eur nedrážkovaných zbraní ráže nad 20 milimetrů, munice za 8,4 milionu eur a ozbrojených vozidel za více než 11,8 milionu eur.

Objem povolených a skutečně realizovaných vývozů se však v jednotlivých letech značně liší. Například v roce 2009 vydalo české ministerstvo průmyslu a obchodu licence na vývoz munice do Jemenu za 1,7 milionu eur, ale skutečně bylo vyvezeno munice za 824.000 eur. Naopak například v roce 2007 byly v kategorii ozbrojená vozidla schváleny vývozy za 1,85 milionu eur, ale ve skutečnosti prý bylo z České republiky do Jemenu této techniky exportováno za více než dva miliony eur, uvádí AI. Ještě v roce 2002 však Česká republika vyvezla do Jemenu zbraně a munici za více než 199 milionů korun, a arabská země tak byla třetím největším kupcem těchto zbraní z Česka po USA a Německu.

AI rovněž jmenovala Českou republiku mezi nejméně dvacítkou zemí, které kromě Spojených států vyvážely po roce 2005 zbraně do Egypta. Z Česka byly do Egypta konkrétně vyvezeny nevojenské střelné zbraně za 126.562 dolarů (téměř 2,3 milionu korun).

Amnesty International na základě zprávy požaduje zpřísnění pravidel pro vývoz zbraní, aby se v budoucnu snížilo riziko, že budou použity k porušování lidských práv. AI například letos 29. března vyzvala všechny vlády k okamžitému zastavení zbrojního materiálu do Jemenu. V srpnu adresovala podobnou výzvu konkrétně České republice. AI nyní konstatovala, že Česká republika letos zastavila vydávání licencí jak na vývoz zbraní do Jemenu, tak i do Egypta. Licence na dodávky vojenského materiálu do Libye pozastavilo ministerstvo průmyslu a obchodu letos v únoru.

ČTĚTE TAKÉ:

České ministerstvo průmyslu a obchodu minulý týden ve výroční zprávě o kontrole vývozu vojenského materiálu konstatovalo, že celkově jeho vývoz z ČR byl loni rekordní. Export tohoto zboží z Česka meziročně vzrostl ze 175 milionů eur (4,32 miliardy korun) v roce 2009 na loňských 217 milionů eur (5,36 miliardy Kč). Mimo EU byl hodnotově největší vývoz vojenského materiálu z ČR evidován u Indie (29,4 mil. eur), Saudské Arábie (8,6 mil. eur) a Thajska (5,9 mil. eur).

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...