Neděle 14. dubna 2024, svátek má Vincenc
130 let

Lidovky.cz

Na zpackaném mýtu Česko letos prodělá miliardu

Ekonomika

  10:51
PRAHA - Stát chtěl zlaté tele, pořídil spíš kulhavou kobylu. Mýtné mělo osmi až dvanácti miliardami korun ročně přispívat na stavby českých silnic. Kamiony, které mýtné platí, však nepřispívají státní kase, ale provozujícím firmám.

Mýtná brána. foto: Lidové noviny

V úterý schválila vláda rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož vyplývá, že podobně nevýhodné pro stát bude mýto i v dalších letech. Mohou za to hlavně dodatečné smlouvy uzavřené exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Ty rozšířily původní zakázku z 22 miliard na 30 miliard korun.

Zatímco před dvěma lety státu zůstala alespoň miliarda z vybraných 5,5 miliardy korun na mýtě, letos Česko miliardu korun dokonce prodělá. Zaplatí sedm miliard, očekává ale příjmy jen šest miliard.

Mýto

Za deficit může fakt, že firma Kapsch, která mýtný systém v Česku postavila, dostane poslední splátku za jeho pořízení.

Jenomže ani od příštího roku stát na mýtu moc nevydělá. Díky vyšším sazbám pro kamiony sice počítá s příjmem až 10 miliard, ale 3,5 miliardy (35 %) z toho padne na provoz. Při sjednávání původní smlouvy přitom bylo stanoveno, že platba provozujícím firmám nebude vyšší než miliarda ročně.

„Stát platí za pořízení i provoz mýtného systému neúměrně vysoké částky. Jinou technologií nebo lepšími smlouvami by bylo možné docílit výrazného snížení plateb,“ říká Petr Moos, šéf expertní skupiny ministerstva dopravy.

Více se o nevýhodném mýtu dočtete ve čtvrtečním vydání LN