Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Na zpackaném mýtu Česko letos prodělá miliardu

Ekonomika

  10:51
PRAHA - Stát chtěl zlaté tele, pořídil spíš kulhavou kobylu. Mýtné mělo osmi až dvanácti miliardami korun ročně přispívat na stavby českých silnic. Kamiony, které mýtné platí, však nepřispívají státní kase, ale provozujícím firmám.

Mýtná brána. foto: Lidové noviny

V úterý schválila vláda rozpočet Státního fondu dopravní infrastruktury, z něhož vyplývá, že podobně nevýhodné pro stát bude mýto i v dalších letech. Mohou za to hlavně dodatečné smlouvy uzavřené exministrem dopravy Alešem Řebíčkem. Ty rozšířily původní zakázku z 22 miliard na 30 miliard korun.

Zatímco před dvěma lety státu zůstala alespoň miliarda z vybraných 5,5 miliardy korun na mýtě, letos Česko miliardu korun dokonce prodělá. Zaplatí sedm miliard, očekává ale příjmy jen šest miliard.

Mýto

Za deficit může fakt, že firma Kapsch, která mýtný systém v Česku postavila, dostane poslední splátku za jeho pořízení.

Jenomže ani od příštího roku stát na mýtu moc nevydělá. Díky vyšším sazbám pro kamiony sice počítá s příjmem až 10 miliard, ale 3,5 miliardy (35 %) z toho padne na provoz. Při sjednávání původní smlouvy přitom bylo stanoveno, že platba provozujícím firmám nebude vyšší než miliarda ročně.

„Stát platí za pořízení i provoz mýtného systému neúměrně vysoké částky. Jinou technologií nebo lepšími smlouvami by bylo možné docílit výrazného snížení plateb,“ říká Petr Moos, šéf expertní skupiny ministerstva dopravy.

Více se o nevýhodném mýtu dočtete ve čtvrtečním vydání LN

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat