Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Útok ze severu už máme pod kontrolou, řekl Zelenskyj. Navštívil Charkov

Svět

  23:18
Ukrajinské síly získaly „bojovou kontrolu“ nad oblastmi, kterými ruské jednotky tento měsíc podnikly vpád do severních částí Charkovské oblasti, uvedl ve svém pátečním videoposelství ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Informuje o tom agentura Reuters. Zelenskyj v pátek centrum napadeného regionu a druhé největší ukrajinské město Charkov navštívil.

„Našim vojákům se nyní podařilo převzít bojovou kontrolu nad pohraniční oblastí, na kterou vstoupili ruští okupanti,“ citovala agentura Zelenského slova.

Ruská vojska na počátku tohoto měsíce přešla v Charkovské oblasti do ofenzivy, čímž otevřela novou frontu, která má podle analytiků hlavně roztáhnout ukrajinské obranné linie ve třetím roce války a oslabit ukrajinskou obranu na dalších úsecích fronty.

Moskva chce podle pozorovatelů v oblasti vytvořit nárazníkovou zónu kvůli ukrajinským útokům na ruskou Belgorodskou oblast, která leží u hranic. Samotný Charkov prý dobýt nechce.

Kyjev v posledních dnech uváděl, že se mu situaci v regionu, kde neustávají ruské útoky, podařilo stabilizovat.

Nový balík pomoci

Spojené státy připravily pro Ukrajinu nový balík vojenské pomoci, jehož hodnota se odhaduje na 275 milionů dolarů (přes šest miliard dolarů), oznámilo v pátek americké ministerstvo obrany. Veřejný seznam dodávaných položek tvoří především různé druhy munice, včetně střel do raketometů HIMARS nebo naváděné letecké munice.

Jde o třetí sadu okamžité vojenské podpory, kterou Washington oznámil od dubnového souhlasu Kongresu s vyčleněním dalších desítek miliard dolarů na pomoc zemi napadené Ruskem. Nejdříve americká vláda na konci dubna sestavila balík o odhadované hodnotě miliardy dolarů, před dvěma týdny pak následovaly dodávky raket či vozidel za zhruba 400 milionů dolarů.

V pátek Pentagon oznámil dodávky raket do systémů HIMARS, dělostřelecké munice nebo protitankových střel Javelin a AT-4. Mezi dalšími položkami oznámenými v tiskové zprávě jsou „přesná letecká munice“, protitankové střely typu TOW nebo lehké zbraně a granáty.

Balík podle Pentagonu „poskytne Ukrajině dodatečné kapacity, které pokrývají její nejnaléhavější potřeby na bojišti“.

Autoři: ,

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...