Sobota 22. června 2024, svátek má Pavla
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

CIA zveřejnila bin Ládinovy dokumenty. V počítači měl filmy Doba ledová či Batman

Svět

  11:11
WASHINGTON - Americká Ústřední zpravodajská služba (CIA) zveřejnila další materiály zabavené při likvidaci šéfa teroristické sítě Al-Káida Usámy bin Ládina v roce 2011, nově tak bylo zpřístupněno na 470 tisíc souborů. CIA v prohlášení uvedla, že veřejnost si nyní může prohlédnout například osobní deník bin Ládina.

Usama bin Ládin, muž za 11. zářím. foto: ČTK/AP

Spojené státy zveřejňují zabavené materiály postupně poté, co prověří, zda takový krok neohrožuje bezpečnost země. Dosud USA daly k dispozici dokumenty a další datové soubory v květnu 2015, v březnu 2016 a letos v lednu. Složky jsou dostupné na webu CIA, který ale ve čtvrtek dopoledne SEČ hlásil dočasný výpadek a příslib brzkého zprovoznění.

„Uvolnění získaných dopisů Al-Káidy, videí, zvukových souborů a dalších materiálů poskytuje americkému lidu možnost získat hlubší pohled na plány a práci této teroristické organizace,“ uvedl šéf CIA Mike Pompeo v prohlášení vydaném ve středu místního času (v noci na dnešek SEČ). Dodal, že CIA chce se zveřejňováním dat pokračovat, pokud to neohrozí bezpečnostní zájmy USA.

Zápisky z deníku Usámy bin Ládina.

Vedle osobního deníku někdejšího nejhledanějšího muže světa si je možné prohlédnout přes 18 tisíc dokumentů či přes 10 tisíc videozáznamů, na kterých je například tehdy dospívající bin Ládinův syn Hamza, různá soukromá videa teroristické sítě nebo zkušební nahrávky projevů Usámy bin Ládina.

CIA poznamenala, že v nynějším balíku chybí soubory, které není možné zveřejnit kvůli ochraně autorských práv. To je příklad filmů Batman - Gothamský rytíř (2008), Auta (2006) či Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (2009), ale také různých dokumentárních pořadů, mimo jiné i o bin Ládinovi. Dostupná pro veřejnost není ani pornografie, kterou v bin Ládinově úkrytu američtí vojáci nalezli nebo různé počítačové viry.

Hamza bin Ládin na snímku z roku 2006.
Osobní deník Usámy bin Ládina, který získala CIA během zátahu na strůjce 11....

Američané bin Ládina zabili 2. května 2011 při akci speciálního komanda v Abbottábádu poblíž pákistánské metropole Islámábádu. Jeho tělo bylo poté vhozeno do Arabského moře. Bin Ládina hledali od útoků proti Spojeným státům z 11. září 2001, které si vyžádaly na 3000 životů.

Filmy v počítači bin Ládina

Mravenci (animované)

Batman: Gothamský rytíř (animované)

BBC Great Wildlife Moments

Biografie – Usáma bin Ládin

Auta (animované)

Strašpytlík (animované)

CNN uvádí: Nejhledanější zločinci světa

Následníci mstitelů – hrdinové zítřka (animované)

U nás na farmě (animované)

Doba ledová 3: Úsvit dinosaurů (animované)

Po stopách bin Ládina - CNN

National Geographic: Kung Fu zabijáci

National Geographic: Uvnitř Zelených baretů

National Geographic: Predátoři ve válce

National Geographic: Nejhorší jed na světě

Resident Evil

Storm Rider – Clash of the Evils (animované)

Kreml zevnitř

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!