7. srpna 2018 20:45 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Syn bin Ládina se oženil, tvrdí rodina. Vzal si zřejmě dceru únosce letadla z 11. září

Hamza bin Ládin na snímku z roku 2006. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hamza bin Ládin na snímku z roku 2006. | foto: As-Sahab

WASHINGTON/PRAHA Syn Usámy bin Ládina, Hamza bin Ládin, se oženil s dcerou únosce jednoho z letadel, které zaútočily 11. září na budovy Světového obchodního centra. Uvedli to pro deník The Guardian bratři zesnulého lídra al-Káidy.

„Slyšeli jsme, že se oženil s dcerou Mohammeda Atty,“ řekl o synovi Usámy bin Ládina Ahmed al-Attas, nevlastní bratr své doby nejhledanějšího teroristy světa. „Nevíme, kde se nachází, ale mohl by být v Afghánistánu.“

Podle Usámových nevlastních bratrů Hassana a Ahmeda se prý Usámův syn rozhodl pomstít smrt svého otce. Jedním ze způsobů, jak získat dostatek úcty a prostředků, bylo vrátit se kořenům a z toho důvodu se oženil s dcerou Mohammeda Atty.

Egypťan Atta byl součástí plánu Usámy bin Ládina, jak zaútočit na USA. Stal se jedním z únosců letadel, která před 17 lety naletěla do dvou mrakodrapů v New Yorku. Jeho osobní život zůstal povětšinou neznámý. Podle oficiálních zdrojů nikdy nebyl ženatý a neexistují ani zmínky o jeho dětech.

Matka Usámy bin Ládina.

Matka Usámy bin Ládina, Hamzova babička.

Jak se Usámovi bratři o svatbě dozvěděli, ani jak a kdy proběhla se reportérům nepodařilo zjistit. Hamza bin Ládin je v USA vedený jako terorista. K překvapení jeho široké rodiny včetně babičky, která minulý týden poprvé promluvila o svém synovi Usámovi, se po smrti otce rozhodl odejít do Afghánistánu, kde se stal lídrem al-Káidy pod vedením Aymana al-Zavahrího, zástupce Usámy.

„Mysleli jsme, že je to již za námi všemi,“ sdělil reportérovi Guardianu v unikátním rozhovoru Hassan. „Další věc, kterou jsme se dozvěděli, bylo, že Hamza řekl: ‚Jdu pomstít svého otce.‘ Nechci si už tím znovu procházet.“

Hamza bin Ládin v minulosti zveřejnil prohlášení, ve kterém vyzýval následovníky al-Káidy k útokům a válce v západních městech včetně Washingtonu a Paříže.

mhMartin Hampejs

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!