Sobota 25. května 2024, svátek má Viola
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Čína likviduje štosy bankovek, některé dezinfikuje. Koronavirus se udrží na papíře několik dní

Lidé v Hongkongu procházejí kolem směnárny. foto: ČTK

PEKING - Ve snaze zabránit dalšímu šíření koronaviru přikročila Čína k dezinfekci, a dokonce k likvidaci peněz, u nichž hrozí riziko přenosu nákazy. Hotovost z nemocnic, dopravních prostředků, trhů se zvířaty a dalších rizikových míst centrální banka okamžitě zničí. Ostatní peníze mají být dezinfikovány.
  21:02

Po sterilizačním procesu mají bankovky ještě raději projít vysokou teplotou a týden až dva zůstat ve skladu. Teprve potom mohou být znovu vydány do oběhu. Informuje o tom server CNN.

Podle americké lékařky Kate Gaynorové z kantonské nemocnice je pravděpodobné, že se nový koronavirus na bankovce udrží i několik dní. Pro srovnání, například virus chřipky dokáže na papíře ulpět až na 12 dní.

„Peníze jsou pouze jedním z povrchů, se kterými jsou lidé v běžném kontaktu a na nichž se nový virus může držet,“ vysvětluje Kate Gaynorová. „Hrozbou jsou i madla, kliky, klávesnice a mnoho dalšího.“ Proto se také v postižených oblastech pravidelně dezinfikují veřejné prostory budov, především tlačítka ve výtahu a další povrchy, jichž se nevyhnutelně dotýkáme.

Jaký způsob dezinfekce peněz se bude používat, ještě není jasné. „Sterilizovat peníze můžete dvěma způsoby – buď pomocí ozonu, anebo ultrafialovým světlem,“ citoval server Global Times finančníka Čchena Jüe-če z čínské banky Kuang-fa. Ta podle něj využívá ultrafialové záření, které je pro větší objem peněz praktičtější. Čínská lidová banka se v přípravě na nouzové opatření chystá vydat nové, neinfikované bankovky.

Vláda v Pekingu tištění nových peněz kvůli koronaviru oficiálně podpořila. Už v lednu centrální banka vyhradila pro Wu-chan (hlavní město provincie Chu-pej, ohniska nákazy) čtyři miliardy čínských juanů (přes 13 miliard korun) v nedotčených bankovkách.

Jak mohou být peníze špinavé, dokazuje americký výzkum z roku 2017. Na bankovkách dolarů se pod mikroskopem objevilo DNA domácích zvířat, stopy drog i mnohé bakterie a viry. Že by ale hotovost představovala nebezpečí pro naše zdraví, se prý nemusíme obávat. Zdroj nemoci je penězům připisován jen velmi vzácně. Větší epidemii ještě podle vědců nezpůsobily. Klíčová je ovšem řádná hygiena rukou.

V Česku opatření nebude

I proto ČNB neplánuje žádná opatření. „Výzkumy provedené v minulosti u nás i v zahraničí neprokázaly, že by pracovníci peněžních ústavů, pošt a další, kteří profesionálně pracují s penězi po velkou část své pracovní doby, trpěli nakažlivými nemocemi více než kdokoliv jiný,“ vysvětlila stanovisko banky její mluvčí Denisa Všetíčková.

Nicméně Číňané vzhledem k rapidně stoupajícímu počtu nakažených i obětí koronaviru raději neponechávají nic náhodě.