Pátek 17. května 2024, svátek má Aneta
130 let

Lidovky.cz

Diskuze

Si Ťin-pching se po roce setkal s Bidenem, jednají v San Francisku

Americký prezident Joe Biden a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching zahájili svou schůzku v historickém sídle Filoli nedaleko San Franciska. Planeta Země je podle čínského prezidenta dost velká na to, aby uspěla Čína i USA. Washington a Peking se podle čínského prezidenta k sobě „nemohou otočit zády“, konflikt a konfrontace by prý totiž měly nesnesitelné následky pro obě strany.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
KP

To uz je nejaky ten patek kdy amici prodali Tchai-wan ve Varsave. Ted se stale snazi z toho vyzdimat co to jeste jde.

1 2
možnosti
RK

pronásledoval každý náznak odporu vůči své politice, i když brutalitě společenské transformace v ČLR a Kulturní revoluce se jeho „bílý teror“ rovnat nemohl.

Po Čankajškově smrti roku 1975 a s nástupem jeho syna Ťiang Ťing-kuoa však pomalu začala na Taiwanu, zpočátku velmi opatrně, nastupovat politika uvolnění. Postupný proces politické liberalizace vyvrcholil roku 1991 v prvních všeobecných, svobodných parlamentních volbách od chvíle, kdy Čínská republika získala Taiwan. Na Taiwanu se rozvinul poloprezidentský systém a první všeobecné prezidentské volby proběhly roku 1996, kdy vyhrál reformní představitel Kuomintangu Lee Teng-hui.

Oficiálním názvem Taiwanu zůstává označení Čínská republika a Taiwanci se stále odkazují na demokratické tradice ideálů revoluce, která roku 1911 svrhla císařství. Na Taiwanu také sílí vědomí vlastní jedinečné historické zkušenosti a kulturní specifičnosti vyznačující se pluralitou a otevřeností vnějším vlivům.

Dnešní Taiwan se hlásí k dědictví čínské kultury

0 0
možnosti