Pondělí 17. června 2024, svátek má Adolf
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Dugin: Novorusko žije. Hrdinný ruský národ čeká na rozkaz k útoku

Svět

  11:00aktualizováno  13:05
MOSKVA - Budoucí program je jasný. Sbíráme síly, pokračuje útok (vlastně s prominutím příměří) až do logického konce. Armáda Nového Ruska u Debalceve statečně ukázala svou hrdinskou podstatu, sílu a způsobilost. Armáda existuje, a tudíž existuje i stát Novorusko (Novorossija). Vytváříme exilovou vládu, postupujeme dál, přestávka skončila. V komentáři k vývoji na východě Ukrajiny to napsal ruský konzervativní politolog a velkoruský ideolog Alexandr Dugin.

Alexandr Dugin. foto: ČTK

Čeho jsme byli svědky v posledním půlroce? Pokusy vnutit nám hru, kterou jsme nemohli hrát po našem. Doporučovali nám vědomě přiznat porážku ještě dřív, než hra začala. Teď se obavy rozptýlily a jasně se ukázalo duchovní hrdinství národa, který nezradil ruské jaro.

ALEXANDR DUGIN

Profesor Lomonosovovy univerzity a velkoruský ideolog, autor Kremlem nadšeně přijímané ideje vytvoření euroasijské supervelmoci pomocí integrace Ruska s postsovětskými republikami.

Principiálně se ale situace nezměnila. Všechny armádní kolony jsou na místě a čekají jen na rozkaz k útoku. Mnohé se jim podařilo, ale to hlavní nikoli: nezničili Novorusko. Zkoušeli to, ale bez úspěchu. A teď se v rytmu začínajícího půstu tvrdě a soustředěně budeme vracet.

Situaci zachránili ti, kdo vydrželi. Kdo bojovali a umírali dokonce i tehdy, když se po Minsku zdálo, že vše je zrazeno a ztraceno. Situaci zachránili obyčejní ruští lidé, lid Donbasu, Novoruska, ruský národ. Občas se zdá, že jsme přestali existovat, že kolem nás existuje jen pakáž. Z ničeho nic se ale v nové etapě dějin objevil ruský člověk se samopalem a upřímnou vírou v Rusko.

Posvátná krymská půda

Na oslavy je brzy. Debalceve není Kyjev, není to dokonce ani město Melitopol, které potřebujeme pro železniční spojení s naší posvátnou krymskou půdou. Není to ani Mariupol, který ale, doufám, přijde brzy na řadu. Nepřipusťme ale žádnou mstu a zlomyslnost, ani vůči nejhroznějšímu nepříteli. Jsme armáda ruských osvoboditelů, zachránců a léčitelů, nejsme kolonizátoři ani zločinci.

ČTĚTE TAKÉ:

Těžká a dlouhá bude cesta k ruské konzervativní revoluci. Právě k ní ale směřujeme, i když s ohromnými pauzami a oklikami. Debalceve zní jako hudba. Jako zvon zvoucí k modlitbě. Mrtví a živí se berou za ruce, když ho slyší.

Novorusko bude svobodné. Je to duchovní bitva, poslední boj. Rusko bude existovat, bude-li existovat Nové Rusko. Na všech nás záleží, zda jaro 2015 bude ruské jaro, napsal Dugin v komentáři pro agenturu Novorossija.

Rusové své armádě věří

  • Skoro sedm z deseti Rusů se podle průzkumu nezávislého sociologického střediska Levada domnívá, že Rusko je vojensky ohroženo jinými státy. O vojenské hrozbě z ciziny je v současnosti přesvědčeno 68 procent dotázaných, oproti 51 procentům z obdobného průzkumu z roku 2013. Nicméně osm z deseti Rusů (81 procent) je přesvědčeno, že ruská armáda je s to ubránit vlast. Před dvěma lety si to myslelo jen 57 procent dotázaných.
  • Více než čtvrtina dotázaných (28 procent) současně připustila, že by raději hledala způsob, aby se jejich blízký vyhnul povinné vojenské službě. Podíl těch, kteří se raději vyhýbají službě v armádě, býval v minulosti vyšší, v roce 2006 tak dokonce odpověděla nadpoloviční většina respondentů.
  • Každopádně by si nyní jasná většina (58 procent) raději vybrala rok v armádě v roli odvedence, než dvouletý pracovní poměr s vojskem; podle nezávislých médií totiž právě takové „profesionály“ prý Rusko nejčastěji posílá do „tajné války“ s Ukrajinou . 

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!