Čtvrtek 13. června 2024, svátek má Antonín
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Ebola by mohla vyřešit populační explozi, prohlásil Le Pen

Svět

  16:55
PAŘÍŽ - Kontroverzní předseda francouzské Národní fronty Jean-Marie Le Pen opět pobouřil velké množství Francouzů. Za vše může jeho vyjádření, kterým naznačil, že virus Ebola by mohl vyřešit populační explozi. Francouzská vláda považuje takový výrok za nepřípustný.

Zakladatel Národní fronty Jean-Marie Le Pen hovoří s novináři. foto: Reuters

Le Pen podle agentury AFP v úterý večer v Marseilli v souvislosti s "populační explozí" ve světě a problémem migrace řekl, že "Monseigneur Ebola by to mohl vyřešit během tří měsíců".

Mluvčí francouzské vlády Stéphane Le Foll vyjádření nacionalistického politika ve středu odsoudil jako nepřípustné. Tato slova podle něj ukazují, že Národní fronta, která je podle sondáží ve Francii favoritem nedělních voleb do Evropského parlamentu, se nezměnila.

Jean-Marie Le Pen, který 20. června oslaví 86. narozeniny, se ve středu ke svému výroku vrátil, když podle agentury AFP poznamenal, že nevidí, "jak lze o tomto nějak polemizovat".

"Demografický vývoj je katastrofický"

"Já říkám, že se Francie musí připravit na šok, na migrační příval způsobený pokračujícím růstem světové populace," uvedl politik. Poznamenal k tomu, že virus Ebola je "strašná nemoc". "Stejně jako jaderné nebo vnitřní války je schopen pozměnit tento (demografický) vývoj, který je sám o sobě katastrofický," dodal.

Le Pen byl v minulosti několikrát odsouzen za některé své rasistické, profašistické a antisemitské projevy. Plynové komory například označil za pouhý "detail druhé světové války".

Autoři: ,