Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Svět

EU by mohla v nejbližších dnech povolit prodej remdesiviru

Výroba léků proti koronaviru (ilustrační foto). foto: Reuters

Brusel - Evropská unie by mohla v nejbližších dnech podmínečně povolit prodej léku remdesivir používaného k léčení nemoci covid-19 v některých zemích včetně Česka. Uvedl v pondělí šéf Evropské lékové agentury (EMA) Guido Rasi. Úřad už v dubnu doporučil nasazování léku vyráběného americkou firmou Gilead, používání se však týkalo pouze specifických podmínek některých vážných případů.
  13:52

Remdesivir by se podle Cihláře mohl podávat inhalací nebo injekcí. Možná ještě letos, uvedl

Lék vyvinutý týmem pod vedením Čecha Tomáše Cihláře má podle studie zaštítěné americkou vládou pozitivní účinky proti koronaviru covid-19. Ačkoli měl být původně využíván proti ebole, začaly jej USA a některé evropské země včetně Česka nasazovat také proti covidu-19.

EMA zatím doporučuje používat lék pouze ve velmi vážných případech, což podle Rasiho zrcadlí americký přístup k používání léku.

Pacient, který v Motole dostával remdesivir, má negativní test na koronavirus. Míra zásluh léku není ale jasná

V nejbližších dnech by ovšem agentura mohla vydat podmínečné povolení k jeho prodeji, řekl Rasi členům zdravotního výboru Evropského parlamentu.

„Bude to záležet na datech, které jsme dostali, a zda je experti budou považovat za dostatečně vypovídající,“ dodal k finišujícímu hodnocení léku. Společnost Gilead chce ve spolupráci s mezinárodními partnery zvýšit výrobu léku, v čemž by jí autorizace pro komerční prodej v EU pomohla.

Česko hlásí nejnižší denní nárůst za více než týden, počet nakažených stoupl za neděli o 20 pacientů

Světová zdravotnická organizace (WHO) minulý týden bez podrobností uvedla, že se zaměřuje na zkoumání a porovnávání čtyř nebo pěti nejslibnějších přípravků proti covidu-19. Podle mluvčí WHO dosud hodnocené léky omezují prudkost nebo délku nemoci, její zastavení však nezaručuje žádný. Podle Rasiho by se schválení v EU mohly brzy dočkat i další léčebné prostředky.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat