Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

Věda

Remdesivir by se podle Cihláře mohl podávat inhalací nebo injekcí. Možná ještě letos, uvedl

Lék Remdesivir u amerického výrobce Gilead foto: Reuters

Praha - Americká společnost Gilead Sciences by chtěla svůj experimentální lék remdesivir, který vykazuje slibné výsledky při léčbě nemoci covid-19, možná ještě letos upravit pro podání inhalací nebo injekcemi. V rozhovoru, který v pátek odvysílala Česká televize (ČT), to řekl český biochemik a virolog Tomáš Cihlář, jehož tým v Gileadu remdesivir vyvinul. Nyní se lék, který zkouší také několik českých nemocnic, podává intravenózně.
  20:12

Podle Cihláře by bylo ideální, kdyby bylo remdesivir možné pacientům podávat ústy, není na to ale chemicky příliš vhodný. „Takže se snažíme tu molekulu nějakým způsobem modifikovat, aby to bylo možné,“ řekl. Aktuálnější je vyzkoušet inhalaci. „Tím pádem by se hladina látky v plicích dala maximalizovat a i ten účinek,“ podotkl. Další možností je podávat látku injekcemi tak, aby to případně mohl dělat i sám pacient. Cihlář doufá, že by tyto formy podání mohly být možné ještě během letošního roku.

USA povolily nouzové používání léku remdesivir, stále však čeká na formální schválení

Cihlář v rozhovoru mluvil také o tom, že americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) povolil remdesivir k nouzovému použití ve Spojených státech. Studie zaštítěná vládním Národním ústavem pro alergii a infekční nemoci (NIAID) prokázala účinnost léku na pacientech, kteří jsou hospitalizovaní s nemocí covid-19 a mají silné symptomy. Ve studii bylo 90 procent pacientů na plicní ventilaci, stav pacientů s remdesivirem se zlepšil o čtyři dny rychleji ve srovnání s kontrolní skupinou, která dostávala placebo. Další studie podle Cihláře ukáže účinky léku na pacientech, kteří mají mírnější příznaky.

Pacient, který v Motole dostával remdesivir, má negativní test na koronavirus. Míra zásluh léku není ale jasná

Remdesivir měl být původně používán proti ebole, zabraňuje množení viru. Může patřit mezi preparáty, které považuje za slibné Světová zdravotnická organizace (WHO). V úterý uvedla, že se zaměřuje na zkoumání a porovnávání čtyř nebo pěti nejslibnějších přípravků, nejmenovala je ale. Podle WHO některé léčebné látky zjevně zabírají proti infekčnímu onemocnění covid-19 tím, že omezují prudkost nebo délku onemocnění. I v Česku se prověřují účinky proti covidu-19 také japonského favipiraviru.

Cihlář v rozhovoru také ocenil, že farmaceutické firmy dokážou v době koronavirové pandemie více spolupracovat. Řekl také, že by pravděpodobně přijal medaili Za zásluhy, na kterou ho navrhla Sněmovna, pokud by mu ji prezident Miloš Zeman udělil.

Autor:

FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika
FOR KIDS by měl být zážitkem pro celou rodinu, říká Monika

Monika Pavlíčková (35 let) je maminkou dvou dcer, sedmileté Terezy a čtyřleté Laury, a zároveň také manažerkou obchodního týmu společnosti ABF,...