Neděle 16. června 2024, svátek má Zbyněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

EU se dohodla na nové reformní smlouvě

Svět

  15:21
BRUSEL - Evropská unie se dohodla na mandátu pro jednání o své reformní smlouvě. Dokument nahradí euroústavu, kterou odmítly v referendech Francie a Nizozemsko, ale nechtěly ji mimo jiné ani vlády v Česku, Polsku nebo Británii.

Sarkozy. foto: ČTK

"Trvalo to dlouho, ale dosáhli jsme toho, co jsme chtěli," řekla spokojená Merkelová na závěrečné tiskové konferenci. Té předcházela celonoční jednání. Kancléřka vyzdvihla vstřícnost, kterou projevilo také Polsko jako země, jež měla zásadní výhrady k systému přepočítávání hlasů pro jednotlivé země v Radě EU a hrozila blokací summitu. Konflikt s Poláky ovládal prakticky celé jednání od čtvrtečního zahájení vrcholné schůzky.

Šéfové států a vlád se nakonec shodli na tom, že do roku 2014 bude platit hlasovací uspořádání podle smlouvy z roku 2000 z Nice, které je velmi výhodné pro Polsko, ale i pro menší státy unie. Potom bude platit systém dvojí většiny předpokládaný v euroústavě, ale do roku 2017 budou státy mít na výběr ze dvou možností hlasování. Pro Polsko to znamená, že si ještě deset let může uhájit poměrně velký vliv.

Úspěch si pochvalují politici
Dosažená dohoda předpokládá, že se ve druhé polovině roku uskuteční mezivládní konference. Nastupující portugalské předsednictví počítá s tím, že ji zahájí 23. července a ukončí na summitu 18. října. Z konference má vzejít konkrétní dohoda o reformě institucí unie rozšířené na nynějších 27 členů. Merkelová v této souvislosti zdůraznila, že nová smlouva umožní i další rozšiřování unie.

Po ratifikaci v členských zemích by smlouva začala platit nejpozději na jaře 2009, kdy se uskuteční příští volby do Evropského parlamentu. V prvním pololetí toho roku zároveň poprvé unii předsedá Česko. Ještě několik hodin před koncem summitu v noci na sobotu situace vypadala tak, že německému předsednictví hrozilo polské veto, a tím krach schůzky. Poté, co ale německá kancléřka zdůraznila, že prosadí rozhodnutí EU o svolání mezivládní konference v krajním případě i bez Varšavy, nastal pohyb v jednání.

"Dosáhli jsme všeho, co jsme chtěli," řekl nakonec také britský premiér Tony Blair. To, že se země shodly na tak ožehavých problémech, vypovídá podle něj o tom, jak moc se chtějí hnout z místa. "Nevidím nic, co by teď mohlo reformní proces vykolejit," řekl Blair. Polský prezident Lech Kaczyäski, s nímž kvůli tvrdému polskému postoji
Merkelová několikrát jednala, prohlásil, že dohoda je pro Polsko úspěchem. Obhajoval nakonec dohodnutý systém hlasování v EU, který je prý pro Varšavu ještě příznivější než původně požadovaná druhá odmocnina z počtu obyvatel jednotlivých zemí.

Autoři: ,

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!