Pátek 3. května 2024, svátek má Alexej
130 let

Lidovky.cz

Euroústava rozdělila Visegrád

Svět

  9:00
BRATISLAVA - Ještě první minuty poté, kdy premiéři zemí Visegrádské čtyřky (V4) zasedli po jednání a obědě na tiskové konferenci, to vypadalo jako obvyklý summit V4. Summit, který obvykle končí spíše jen obecnými závěry.

Euroústava. foto: SAMUEL KUBANIAFP

Slovenský premiér Robert Fico, který na Bratislavském hradě jako hlava předsedající země summit hostil, v tomto tónu začal své vystoupení. „Nejvíce času jsme věnovali diskusi o evropské ústavní smlouvě,“ přiznal ale mezi řečí Fico a celou otázku se pokusil zahrál do autu slovy: „Každý premiér zaujal svoje vlastní národní stanovisko.“ Mirek Topolánek, který od Fica včera přebral předsednictví V4, se o ústavní smlouvě nezmínil vůbec. Jako by ani po jeho levé ruce neseděl polský premiér Jaroslaw Kaczynski, považovaný za nejzarytějšího odpůrce návrhu nové dohody.

Maďarský premiér Ferenc Gyurcsány se jako první vymkl z pracně připraveného scénáře notující si V4, když vyzval k uzavření diskusí o evropské ústavě a rychlé dohodě. „Musíme se dohodnout. Pokud se nedohodneme, bude to špatné nejen pro celou unii, ale pro každou ze 26 zbylých zemí. Jestliže někdo použije veto, poškodí tím všech zbylých 26 států,“ řekl důrazně maďarský premiér. Jeho slova mířila k nevelkému muži s blankytně modrou kravatou, pohrouženému do židle na samém kraji stolu – Jaroslawu Kaczynskému.

Ten se nejdřív snažil Varšavou prosazovaný nový systém hlasování v EU, pro který se už vžil termín „odmocnina“, zdůvodnit. A to slovy, že jeho smyslem je zrovnoprávnit sílu hlasu každého jednotlivého občana členských států. Polský návrh přitom počítá s tím, že nejvíce by se ubralo hlasovací síly 80milionovému Německu, získalo by naopak především Polsko s polovičním počtem obyvatel.

Další podrobnosti o rozporech zemí Visegrádu
 a odlišném přístupu k budoucí podobě euroústavy
si přečtěte v dnešním vydání deníku
Autor: