Neděle 26. května 2024, svátek má Filip
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Europoslanci poctili Klause komiksem

Svět

  12:59
BRUSEL - Někteří euroskeptičtí europoslanci přichystali na počest návštěvy českého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu komiks. Brožurku o čtyřech stranách složenou z fotomontáží rozdávali novinářům ještě před Klausovým projevem, který poté v parlamentu vyvolal velké emoce.

Český prezident Václav Klaus (vlevo) a předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering se zdraví v bruselském sídle Evropského parlamentu, kde hlava českého státu 19. února vystoupila. foto: ČTK

Na titulní straně poskakuje předseda Evropského parlamentu Hans-Gert Pöttering v mnišském rouchu a drží dva náhrobní kameny, z nichž na jednom je vytesán nadpis "ústava EU" a na druhém "aneb lisabonská smlouva".


Shora na Pötteringa přitom shlíží bývalý francouzský prezident Valéry Giscard d'Estaing, který stál u zrodu euroústavy jako předseda Konventu, který ústavní text v podstatě vytvořil.

"Vítejte v Evropském parlamentu. Prezident Václav Klaus. Ústavní průvodce politickými skupinami," uvádí titulní strana komiksu. Uvnitř brožurky jsou fotomontáže šéfů jednotlivých politických frakcí v Evropském parlamentu.

Šéf zelených Daniel Cohn-Bendit je vyobrazen jako zbojník, šéf levicové GUE-NGL jako komiksová postava Asterix či šéf socialistů Martin Schulz jako rytíř držící vlajku EU.

Poslední strana komiksu přitom uvádí výroky, které v EU zazněly v souvislosti s lisabonskou smlouvou. Vévodí jim Klausovo vyjádření - "Irské ne je vítězstvím svobody a rozumu nad umělými elitářskými projekty a evropskou byrokracií".
Autor:

Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění
Pracující důchodce skončil po nehodě bez příjmů. Účty poplatil díky životnímu pojištění

Spousta důchodců si dnes přivydělává, aby zvládli zaplatit stále rostoucí výdaje a nemuseli se spoléhat na pomoc svých blízkých. Podobně tomu bylo...