Neděle 5. prosince 2021, svátek má Jitka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Nynější vývoj integrace je třeba utnout

Svět

  22:52
BOCHUM - Současný směr evropské integrace je třeba zastavit. Prohlásil to český prezident Václav Klaus na řečnickém a diskusním fóru Výzva budoucnost v západoněmecké Bochumi. Ve svém projevu navázal na kritiku Evropské unie a její hospodářské politiky v Evropském parlamentu.

Václav Klaus foto: AFP

V projevu, který nazval "Co nám říká současnost o budoucnosti Evropy?" prezident zdůraznil, že "metody a formy" evropské integrace mají řadu alternativ. Na rozdíl například od samotného vstupu České republiky do Evropské unie. "Domnívám se, že přerušení dnešního vývoje je nutností, protože pasivní rozvíjení současnosti nepřináší žádné dobré perspektivy," prohlásil Klaus ve vzpomínkové síni bochumského kostela Christuskirche, jenž byl za 2. světové války vážně poničen bombardováním.

Už před polednem v Evropském parlamentu upozornil na podle něj negativní dopady současného vývoje evropské integrace a vyvolal rozporuplné reakce mezi europoslanci.

V Bochumi hovořil český prezident v podobném duchu, ale před obecenstvem, které kromě několika politiků ze spolkové a komunální úrovně tvořila místní veřejnost. Skupinky v publiku Klausův projev přerušovaly potleskem, občas to v sále zahučelo, ale vyhroceně negativní reakce se jeho slova nevzbudila.

"Směr posunu na ose občan-stát a na ose trh-centrální regulace a reglementace" je podle Klause něco zcela jiného než to, co si bývalé komunistické země představovaly ve chvíli pádu komunismu. "Chtěli jsme být blíže občanovi a blíže trhu a dále od státu a jeho regulování než jsme dnes," prohlásil Klaus, známý svými kritickými názory na EU i striktně liberálními postoji v ekonomické oblasti.

V Bruselu předtím Klaus vyjádřil názor, že mezi občany a představiteli unie je příliš velká vzdálenost, že ekonomický systém unie potlačuje svobodný trh a že Evropská unie je revolučním experimentem.

Summity o krizi jsou taková móda, řekl Klaus
V Bochumi, která leží v srdci západoněmeckého průmyslového regionu Porúří, se prezident také dotkl ekonomických otázek. Současnou hospodářskou a finanční krizi označil za sice dramatickou, ale podle něj jde o "cyklický", a tudíž krátkodobý až střednědobý jev. V následné debatě také zpochybnil smysluplnost krizových summitů k řešení krize. "Tyto summity, to je taková móda. Politici musí prokázat aktivitu, ale já si myslím, že z nich nic zásadního nevzejde," řekl Klaus v debatě vedené v němčině.

Německé posluchače seznámil se svými odmítavými názory na evropské sociální systémy i na "iracionální enviromentalistické představy", které prý brzdí ekonomiku.

Projev českého prezidenta uvedl sociálnědemokratický (SPD) předseda Spolkového sněmu Norbert Lammert. Ten řekl, že Klausovy názory jsou utvářeny hlavně jeho vzděláním a pracovní zkušeností národohospodáře. To, že názorově nekonformní osobnosti jako je Klaus mohu své myšlenky vyjadřovat ve svobodné diskusi, je podle něj největší vymožeností současné Evropy.

Po besedě se český prezident zúčastnil večeře pořádané starostkou Bochumi Ottilií Scholzovou. Do České republiky se vrátí v pátek ráno.

Řečnické fórum Výzva budoucnost je nekomerční a nadstranický projekt, který se v Bochumi poprvé uskutečnil v červnu 2007 pod záštitou nositele Nobelovy ceny za mír, jihoafrického arcibiskupa Desmonda Tutu a izraelského prezidenta Šimona Perese. Novodobou tradici přednášek prominentních osobností loni v květnu zahájil tibetský duchovní vůdce dalajlama, když hovořil o lidských právech a globalizaci.

Autoři: ,

Blogera připravil lajdáctvím o nohu, další zranil. Za nehodu dostal podmínku

Premium S podmínkou na pět let odešel od soudu čtyřiačtyřicetiletý Moldavan. V červenci 2019 způsobil na obchvatu Chrudimi...

Přes víkend zemřou všichni z JIP. Sestra vypráví o práci v době covidu

Premium Markéta Svobodová, hlavní sestra z Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem, stojí spolu s dalšími šesti kolegyněmi z...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce
Nevíte, jaký dárek koupit blízkým k Vánocům? Mrkněte se na tipy z redakce

Zná to asi každý, Vánoce se kvapem blíží a vy možná nevíte, jaký dárek pro své milované pořídit. Inspirujte se tipy z redakce a využijte slev při...

Mohlo by vás zajímat