Pátek 26. dubna 2024, svátek má Oto
130 let

Lidovky.cz

Klaus kritizuje, ale sám nic nepředloží

Svět

  10:40
BERLÍN/BRATISLAVA/VÍDEŇ - Čtvrteční projev českého prezidenta Václava Klause v Evropském parlamentu vyvolal rozporuplné reakce nejen mezi jeho posluchači z řad europoslanců, ale také v dnešních komentářích některých evropských deníků.

Český prezident Václav Klaus vystoupil na zasedání Evropského parlamentu v Bruselu. Ve svém projevu ostře kritizoval současnou podobu EU. foto: ČTK

Slovensko: Evropa potřebuje heretiky jako je Klaus
"Klaus vždy vyvolával vášně, má zaryté odpůrce i obdivovatele," píší
 Hospodárske noviny pod titulkem Eurooptimisté a heretik Klaus.
"Skutečně jej baví za každou cenu být osamělým běžcem prorážejícím si cestu davem přitakávačů, pro něž je nejjednodušší 'sežrat' většinový názor. Nadšené, nekritické evropanství mu oprávněně připomíná nedávné ódy na komunistické světlé zítřky a jeho zpochybňování má své místo v diskusi o budoucnosti EU. Klausova síla je i v tom, že to není póza, je to postoj chráněný mnoha logickými argumenty a některé z nich se jen velmi těžce
vyvracejí. I když Klausovy argumenty v mnoha případech ztratí váhu, vždy v nich na misce vah zbude esence racionální pochybnosti, která protivníkovi nedovolí vychutnat si totální vítězství v diskusi. Evropa potřebuje heretiky, jako je Klaus, protože bez nich by 'církev eurooptimistů' příliš zpyšněla," uzavírají Hospodárske noviny.

Slovenský deník SME v souvislosti s Klausovým vystoupením uvažuje o tom, že celá lisabonská smlouva je v krizi, protože prakticky všechna opatření přijímaná proti současné globální krizi jsou v nejzákladnějším rozporu s podstatou Evropské unie. "V této situaci je horší než přijetí Lisabonu jeho nepřijetí. Vůdce českého
senátního odporu proti smlouvě Jaroslav Kubera může snít, že si
vzbouřenecké Česko vymůže podobně jako Irové takzvaný opt-out, čili jakési výjimky. Právě a obzvlášť dnes je však mnohem reálnější představa, že krach Lisabonu bude v dané krizi využit k takové sérii kroků, o jakých se Kuberovi ani Klausovi (který ve čtvrtek potvrdil, že vůči EU není alternativa) ani nesnilo. Co by říkali například na dovozní cla pro ty, jistěže stále členy unie, kteří zůstanou mimo Lisabon a zařadí se tak v nové dvourychlostní Evropě na vzdálenější oběžnou dráhu? O geopolitických důsledcích, i v souvislosti s krizí v Rusku i jinde, proto raději nemluvit ani šeptem."

Německo: Klausova tvář se rozzářila až při bučení
Die Welt konstatuje, že očekávané Klausovy "údery" v jeho čtvrtečním projevu v EP přes mírný počátek nakonec přece jen přišly. "A sedí, protože předkládá historická srovnání, která musejí v hlavním městě Evropy bolet." List cituje pasáž, že občané, kteří museli většinu 20. století žít v nesvobodě, reagují pochopitelně velmi citlivě na všechno, co je namířeno proti blahobytu a svobodě. Právě to se ale děje v EP, kde je prosazována jen jediná alternativa. "Ozvaly se výkřiky a bučení, a konečně se rozzářila tvář českého prezidenta. Nebyl by to Václav Klaus, kdyby nevyužil příležitosti zahromovat si proti instituci a jejím představitelům, které podle jeho názoru žene vpřed jen samoúčel."

Rakousko: Sice kritizuje, ale sám nic nepředloží
Der Standard píše, že reakce na Klausův projev sahaly v široké škále od "trapnost" až po "skandální neuctivost fanatických europotimistů". Upozorňuje také na názor některých europoslanců, že Klaus sice zkritizoval státní zásahy do tržního hospodářství, sám ale žádný recept nepředložil. "Jen provokovat a nepřinést žádný konstruktivní příspěvek, to nestačí," cituje list poslankyni za SPÖ Marii Bergerovou.

Autoři: ,