Pátek 21. června 2024, svátek má Alois
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Kopec z bláta hyzdí centrum Londýna. Mělo jít o atrakci, která měla klást důraz na ekologii

Pohled na Marble Arch Mound v centru Londýna. foto: ČTK/AP

Doporučujeme
Mělo jít o elegantní, zelenou stavbu, která by nabídla vyhlídku na metropoli a oživila pandemií utlumený turistický ruch. Místo toho v centru Londýna vznikla rozpačitá „hromada bláta,” kterou město uzavřelo po pouhých dvou dnech provozu kvůli stížnostem nespokojených návštěvníků.
  16:02

Úžasný výhled, jedinečná atmosféra a spousta zeleně. Tak si westminsterská radnice představovala Marble Arch Mound - turistickou atrakci, která nyní stojí na pomezí slavné obchodní ulice Oxford Street a populárního Hyde Parku. Mělo jít o uměle vytvořený kopec vysoký 25 metrů, ze kterého by si návštěvníci mohli prohlížet přilehlý mramorový oblouk z 19. století. Kopec by na místě stál jen dočasně, pak by se přírodní materiál z něj využil v jiných částech Londýna.

Cílem atrakce bylo nejen přilákat turisty do místních obchodů, které utrpěly ztráty kvůli koronaviru, ale také zlepšit pomocí vysázených stromů kvalitu vzduchu a klást důraz na ekologii. Kromě toho město slibovalo i vznik nových pracovních míst pro místní obyvatele.

„Je srpen 2021. Právě jste potkali své přátele na Oxford Street, kde jste si kupovali nové sluneční brýle. Teď jste spolu na vrchu Marble Arch Hill a rozhlížíte se, kde je v Hyde Parku nejslunnější místo na sezení. Po kůži vás hladí lehký větřík,” popsalo svou vizi holandské architektonické studio MVRDV, které za návrhem kopce stojí.

Grandiózní představy ale skončily fiaskem. Za dva miliony liber (tedy necelých 60 milionů korun) vyrostl na rohu Hyde Parku objekt, kterému místní přezdívají „kupa bahna.” Místo travnaté idylky totiž na návštěvníky čeká hnědo-zelená bahnitá hromada s několika drobnými stromky, obklopená lešením, odpadkovými koši a hlučným silničním provozem. Vnitřní prostory, kde měla podle plánů být kavárna a prostor na výstavy, zůstávají prázdné, a výhled na Hyde Park zdaleka není tak dechberoucí, jak slibovaly propagační materiály. Vstup na atrakci byl navíc placený - návštěvníci, kteří chtěli vylézt po schodech na nahoru, museli zaplatit 8 liber (239 korun).

Nová atrakce sklidila u Londýňanů posměch i kritiku za svou vysokou cenu. „Píšou tu, že nabízí vizi pro zelenou a chytrou budoucnost. A proto sem dali umělý kopec?” ptá se zmateně kolemjdoucí ve videu televize BBC. „Proč bych platil za to, že vylezu na hromadu hlíny,” stěžuje si jiný Londýňan. „Marble Arch Mound je ta nejhorší věc, kterou jsem kdy v Londýně navštívila,” uvedla pak jedna návštěvnice na Twitteru.

Atrakce byla nakonec v provozu pouhé dva dny, poté ji radnice nechala v reakci na negativní kritiku uzavřít. „Některé z prvků Marble Arch Mound nebyly připravené pro návštěvníky,” uvedlo vedení města a slíbilo, že bude na nedostatcích pracovat v následujících dnech. Návštěvníkům, kteří již zaplatili za vstup, nabídlo město vrácení peněz (nebo volný vstup, až se atrakce znovu otevře ve vylepšené podobě).

Rozvolnění vedlo k záhadnému úbytku nakažených. Britská čísla jsou naruby, odborníci si nevědí rady

Architekti z MVRDV médiím sdělili, že projekt potrápilo britské počasí i odklon od původních plánů. Ty prý počítaly s tím, že kopec bude mramorový oblouk zakrývat, což nakonec kvůli obavám památkářů neprošlo. Takto je jeho povrch více strmý, což prý znesnadňuje zasazení vegetace. Podle architektů město navíc nechalo kopec otevřít příliš brzy, kdy projekt ještě nebyl dokončený. „Dejte přírodě čas,” sdělil mluvčí MVRDV pro Architects’ Journal.

Podle některých kritiků ale projekt umělého kopce od počátku postrádá smysl. „Je to zelené, tak to musí být dobré! Ve skutečnosti není nic ekologického na tom, navozit někam haldu zeleně a pak ji zase odvést pryč,” píše v deníku Guardian britský architekt Rowan Moore. Podle něj by se mělo raději investovat do sázení stromů do ulic po celé Británii, což by životnímu prostředí prospělo mnohem více.

Marble Arch Mound má u Hyde Parku stát do ledna 2022. Kdy se znovu otevře pro návštěvníky a zda bude i nadále zpoplatněný, zatím není jasné.

Autor: