Pátek 24. května 2024, svátek má Jana
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Slyšel jsem volání „Postřelili Fica!“ popsal z místa slovenský novinář

Premiér Robert Fico (Smer-SD) zahajuje jednání vlády v Handlové v okrese Prievidza. (15. května 2024) foto: Profimedia.cz

Slovenský novinář Hospodárských novin Juraj Bury byl na výjezdním zasedání slovenské vlády v obci Handlová, kde útočník postřelil premiéra Roberta Fica. Když slyšel rány, myslel si, že něco někde spadlo. „Střelbu jsem přímo neviděl, byli jsme v kulturním domě, kde probíhalo jednání vlády a následně tisková konference. Když skončila, psal jsem článek, který jsem měl odevzdat,“ popsal iDNES.cz Bury.
  16:55

Po tiskové konferenci premiér Fico odešel podle Buryho ven před kulturní dům, kde skončilo zasedání vlády. „Chvíli na to jsem zvenku slyšel jen tak okrajově rány, myslel jsem si, že něco spadlo třeba cateringu. Pak se někdo podíval z okna a zakřičel: ‚Postřelili Fica!‘ tak jsme vyběhli ven,“ přibližuje chvíli útoku Bury.

Venku už slovenského premiéra podle Buryho ochranka nakládala do limuzíny a policisté už měli na zemi zadrženého a spoutaného střelce. „Hned začali prostor uzavírat, kulturní dům také. Nás poslali ven, máme tam ale všechny věci a doklady,“ popisuje dění bezprostředně po střelbě Bury.

Bury se na místě bavil s očitými svědky, kteří byli v danou chvíli venku mezi příznivci, za kterými slovenský premiér vyšel. Ti vypověděli, že Fico vyšel ven, aby se pozdravil před kulturním domem s lidmi, na místě jich bylo okolo tří desítek, a v tu chvíli na něj střelec vystřelil pravděpodobně čtyři rány. Podle novináře se Fico na podobných výjezdech běžně s lidmi potkává.

Bezpečnostní opatření na výjezdu vlády přitom byla podle něj přísná. Všichni novináři se museli akreditovat a procházeli přes detektory. Útok se stal ale venku.

Na místo kromě dalších policistů a záchranářů přiletěl vrtulník. „Všude jsou slyšet sirény a houkačky. Policisté prostor obehnali páskou,“ říká Bury. Voliči strany Směr, kterou Fico vede, byli podle novináře rozhořčeni a nadávky si vyslechli i přítomní novináři, kteří vyběhli ven.

Důvodem podle reportéra může být vyostřená nálada, která ve slovenské společnosti nyní panuje a která se podle něj zhoršuje. „Společenské napětí panuje dlouho. Z opoziční strany zaznívá, že současná vláda zavádí autoritativní kroky, že stahuje Slovensko do dob mečiarismu,“ popisuje náladu v zemi Bury.

Ze strany vlády pak zaznívá, že novináři a její kritici jsou zahraniční špioni. A občané jsou hodně rozdělení. „Ve společnosti je to velmi cítit, na všech úrovních, v zaměstnáních, v rodinách, když se člověk baví. Především od prezidentských voleb, kdy to bylo rozděleno vyloženě padesát na padesát,“ přibližuje Bury.

Se samotným programem zasedání vlády podle něj útok spojený nebyl. Řešila se regionální politika a transformace. „Nic neobvyklého, tradiční témata, například příplatky v továrnách za noční směny,“ přiblížil program vládního jednání Bury.