Pondělí 27. května 2024, svátek má Valdemar
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Finský soud odsoudil Maročana na doživotí za útok nožem s teroristickým úmyslem

Svět

  13:35
HELSINKY - Finský soud v pátek uložil doživotní trest Maročanovi Abdarrahmánu Buananimu za útok nožem s teroristickým úmyslem. Neúspěšný žadatel o azyl loni v srpnu ve finském městě Turku ubodal dvě ženy a zranil dalších osm lidí. Jeho čin je považován za první teroristický útok ve Finsku.

Policie obklopuje podezřelého na zemi ve městě Turku, kde útočník pobodal několik lidí. foto: Reuters

Buanani, jemuž bylo v době spáchání činu 22 let, se už dříve vyšetřovatelům k odpovědnosti za útok z 18. srpna přiznal, ale odmítl, že by spáchal teroristický čin, jak tvrdila žaloba. Přitom uvedl, že se považuje za vojáka Islámského státu (IS). Teroristická organizace se ale k útoku nepřihlásila. Podle prokuratury Maročana motivovala nenávist po těžkém bombardování syrského města Rakká západní aliancí.

Útok nožem v Turku vyšetřuje policie jako terorismus. Podezřelým je 18letý Maročan

Okresní soud kraje Varsinais-Suomi (Vlastní Finsko) v pátek ve svém prohlášení uvedl, že obžalovaného poslal za mříže kvůli spáchání „dvou vražd s teroristickým záměrem a osmi pokusů o vraždu s teroristickým záměrem“.

Žalobce Hannu Koistinen řekl, že Buanani chtěl šířit strach mezi občany a pravděpodobně chtěl být zastřelen policií a zemřít jako mučedník. Policie ho však po spáchání činu na hlavním náměstí v Turku postřelila do stehna a zadržela.

Buanani žádal ve Finsku o azyl, ale dostal zamítavou odpověď. Ještě před útokem se proti tomuto rozhodnutí odvolal. Vyšetřovatelé uvedli, že zamítnutí žádosti o azyl pravděpodobně nebylo motivem k útoku.Podle agentury AP doživotí ve Finsku znamená, že odsouzený ve vězení stráví v průměru 12 až 20 let, nejčastěji však 14 až 16 let.

Autor: