Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Floridský střelec Cruz byl formálně obviněn, hrozí mu trest smrti

Svět

  20:48
WASHINGTON - Devatenáctiletý Američan Nikolas Cruz, který v polovině února na floridské střední škole zastřelil sedmnáct lidí, byl ve středu před soudem ve Fort Lauderdale formálně obviněn ze sedmnáctinásobné vraždy a hrozí mu trest smrti. Napsala to agentura AP. Velká porota rovněž Cruze obvinila ze sedmnácti pokusů o vraždu, protože řadu studentů a učitelů školy v Parklandu střelbou zranil.

Policisté zveřejnili fotografii podezřelého Nicolase Cruze. foto: Reuters

Cruzův obhájce soudu řekl, že jeho mandant vinu přizná, pokud trest smrti nepadne. Podle AP by to znamenalo, že soud floridského střelce odsoudí k doživotnímu vězení. Rozhodnutí o maximální výši trestu ale zatím nepadlo, datum dalšího stání nebylo oznámeno.

REKONSTRUKCE: Střelec Cruz zaútočil v 5 třídách, ze školy utekl s ostatními. Potom šel do Subway a McDonalds

Cruze policie po masakru umístila na samotku. Podle vyšetřovatelů mladík spolupracuje, vyhýbá se ale očnímu kontaktu. „ˇČasto jen sedí a hledí do prázdna,“ sdělil novinářům úřad místního šerifa. Cruz si do cely nechal přinést bibli, navštívil ho zatím jeden nejmenovaný člen jeho rodiny.

Podle policie měl Cruz masovou vraždu dobře naplánovánu a postupoval chladnokrevně. Od chvíle, kdy do školní budovy vstoupil, do chvíle, kdy ji opustil, uplynulo šest minut. Uvnitř zabil 12 lidí, venku další tři. Dva lidé zemřeli v nemocnici později na následky těžkých zranění.

Autor: