Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Fotograf v Británii zachytil létající loď. Výjimečný optický klam baví internet, má však vysvětlení

Létající loď ve městě Falmouth na Jižním pobřeží Cornwallu. foto: David Morris, Twitter - @khron

Doporučujeme
Falmouth/Praha - Anglického fotografa ohromil výjimečný úkaz – nad mořem se vznášela obrovská dopravní loď. Létající plavidlo se muži podařilo zachytit fotoaparátem, snímek zaplavil internet. Jev vzniká za specifických atmosférických podmínek a je způsoben lomem světla.
  17:21

Snímek pořídil britský fotograf David Morris ve městě Falmouth na jižním pobřeží Cornwallu. Morris uvedl, že vznášející se lodi nad horizontem si všiml, když se díval z okna své chaty. Z fotky, kterou pořídil, byl dle jeho slov „uchvácen“, píše britská stanice BBC.

Nedaleko britské základny na Antarktidě se utvořila obří kra

Meteorolog David Braine poznamenal, že pozorovaný jev se v odborných kruzích označuje jako tzv. „superior mirage“ a objevuje se z důvodu „specifických atmosférických podmínek, které ohýbají světlo,“ vysvětlit Braine pro BBC. Meteorolog doplnil, že optický fenomén se často objevuje v arktických oblastech, na území Británie jsou podobné úkazy velmi vzácné.

„Jev (superior mirage) se děje kvůli stavu klimatu, který označujeme jako teplotní inverzi, při níž je studený vzduch blízko hladiny moře, která má vyšší teplotu než vzduch nad ní,“ vysvětlil vědec. „Jelikož studený vzduch je hustší než teplý, světlo dopadající na oči toho, kdo stojí na pobřeží, se ohýbá a mění to, jak se vzdálený předmět jeví,“ dodal Braine.

Tyto atmosférické okolnosti mohou podle vědce způsobovat mnoho dalších optických iluzí, někdy se zraku vynoří například objekty, které jsou ve skutečnosti za horizontem. Teplotní inverze stojí i za vznikem proslulé fata morgány.