Neděle 25. února 2024, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francii zaplavily další protesty žlutých vest. Macron je označil za útok na republiku

Svět

  10:42aktualizováno  6. ledna 9:13
Paříž - Stoupenci protestního hnutí takzvaných žlutých vest v sobotu opět vyrazili do ulic a na silnice francouzských měst, aby demonstrovali proti vládě a politice prezidenta Emmanuela Macrona. Poklidné demonstrace se v průběhu dne vystupňovaly a odpoledne nespokojenci zapalovali skútry a barikády na pařížském bulváru Saint-Germain a házeli zápalné láhve na policisty na mostech vedoucích přes Seinu. Policie mosty zatarasila a použila slzný plyn, aby demonstrantům zabránila dostat se k budově Národního shromáždění.

Žluté vesty opět v Paříži vyvolaly nepokoje. foto: Reuters

Již osmá protestní sobota se konala několik dní po zatčení jednoho z mediálně nejznámějších představitelů žlutých vest Erika Droueta.

Komunisté obléknou ‚žluté vesty‘ na Václavském náměstí. Na protest proti drahému bydlení

Macron v sobotu večer na twitteru odsoudil „extrémní násilí“ žlutých vest a označil jej za útok na republiku. „Extrémní násilí opět přišlo zaútočit na republiku, její ochránce, představitele, symboly,“ napsal francouzský prezident a demonstranty požádal, aby protesty ukončili a vyzval je k „debatě a dialogu“.

Protestující se začali scházet v různých francouzských městech dopoledne při první své mobilizaci v roce 2019. Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner oznámil, že po celé Francii protestovalo 50 000 lidí. Doplnil, že demonstranti svou účastí zcela jistě nereprezentují většinu Francie. Jen v Paříži podle dřívějšího sdělení policie demonstrovalo 3500 lidí a 24 osob bylo v hlavním městě zadrženo. Minulou sobotu ve Francii demonstrovalo asi 32 000 lidí.

Demostrace žlutých vest.
I přes potyčky byly demonstrace v Paříži tentokrát klidnější.

Už od poloviny listopadu lidé demonstrují proti restriktivní fiskální a sociální vládní politice, kterou považují za nespravedlivou, 17. listopadu se protestů zúčastnilo 282 000 osob.

Macronova vláda, kterou protesty oslabily, tento týden označila demonstranty za agitátory, jejichž cílem je svrhnout vládu. Demonstranti, z nichž značnou část tvoří lidé s nižšími příjmy, mezitím nadále upozorňují na vysoké ceny a tvrdí, že Macron ignoruje potřeby běžných občanů a prosazuje reformy sloužící bohatým. Aktivisty tento týden také pobouřilo středeční zadržení kontroverzního představitele žlutých vest Erica Droueta, který pak strávil mnoho hodin ve vazbě.

Tisícovky demonstrujících v sobotu vyšly do ulic měst jako Lyon, Bordeaux, Rouen, Montpellier nebo Beauvais. V Lyonu žluté vesty zablokovaly rušnou dálnici A7. V Nantes, Lille a v Rouenu došlo k násilným střetům, v Montpellier byli lehce zraněni čtyři policisté.

V Paříži demonstranti uskutečnili průvod mezi Champs-Élysées a Burzovním náměstím a část se vydala k Národnímu shromáždění. Na Champs-Élysées lidé skandováním požadovali Macronovu demisi. „Budeme tu demonstrovat každou sobotu, bude to pokračovat po celý rok 2019,“ ujišťovala prostřednictvím megafonu jedna z mluvčích hnutí.

Po poledni byly zaznamenány první potyčky mezi protestujícími a pořádkovými silami. Na nábřeží Seiny poblíž pařížské radnice demonstranti podle AFP házeli předměty na policii, která odpověděla slzným plynem. Následně podle francouzského zpravodajského webu Le Parisien se demonstranti střetli s pořádkovými silami na mostě pro pěší Léopolda Sédara Senghora přes Seinu, odkud mířili dále k Národnímu shromáždění, dolní komoře francouzského parlamentu. Zastaveni byli podle webu asi 200 metrů od budovy. U lávky a poblíž muzea d ?Orsay rovněž krátce hořela loď, na které je restaurace. Hasiči ale požár uhasili.

Demonstrující rovněž zapálili skútry, popelnice a další předměty na bulváru Saint-Germain poblíž kostela Saint Germain des Prés v centru města. V nedaleké ulici rue de Balzac zapálili automobil.

„Respektujte zákon a chovejte se zodpovědně“

Vládní mluvčí Benjamin Griveaux musel být evakuován ze své pařížské kanceláře v ulici de Grenelle poté, co do budovy násilně pronikla skupina demonstrantů, která k tomu použila stavební zařízení z ulice. Griveaux v prohlášení uvedl, že demonstranti rozbili dveře ministerstva a také zničili dvě auta, agresi přitom označil za neakceptovatelnou.

Francouzský ministr vnitra Christophe Castaner již odpoledne na twitteru oznámil, že svolal na videokonferenci představitele bezpečnostních sil a prefekty. Zároveň v tweetu vyzval demonstranty, aby respektovali zákon a chovali se zodpovědně.

05.ledna 2019 v 16:20, příspěvek archivován: 05.ledna 2019 v 17:16

Alors que des tensions et violences ont été constatées à Paris et dans quelques agglomérations, j'ai réuni @Place_Beauvau les représentants de nos forces de sécurité pour une visioconférence avec les préfets de zone. J'appelle chacun à la responsabilité et au respect du droit. https://t.co/VWa5SKTK1L

V podvečer se asi 400 demonstrujících přesunulo na Champs-Elysées, kde se snažili blokovat dopravu. Podle Le Parisien policie proti nim nasadila vodní dělo.

Protesty ve Francii pokračují i přesto, že prezident Macron na konci minulého roku ohlásil ústupky. Přistoupil i na původní hlavní požadavek demonstrantů zrušit chystané zdanění pohonných hmot a slíbil opatření na zvýšení kupní síly a debatu o požadavcích demonstrantů.

Autor: