14. ledna 2019 10:23 Lidovky.cz > Zprávy > Svět

Macron napsal Francouzům dopis. A vzkazuje jim: ‚Chci změnit hněv v řešení‘

Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po jednání lídrů... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci po jednání lídrů... | foto: Reuters

Paříž  Francouzský prezident Emmanuel Macron v neděli vyzval obyvatele země, aby se v co největším počtu zapojili do celonárodní debaty o několika desítkách společenských a ekonomických témat. Učinil tak prostřednictvím dopisu Francouzům, v němž uvedl, že debata nebude mít charakter referenda, ale že národ s jejími výsledky seznámí ihned po březnovém konci debaty.

Podnětem k její iniciaci byly pro Macrona protesty hnutí žlutých vest, které od listopadu probíhají v ulicích francouzských měst. Prezident v reakci na nespokojenost části lidí s jejich ekonomickou situací přišel s několika změnami jako jsou zvýšení minimální mzdy či daňové úlevy, o širších otázkách by však podle něj měli Francouzi diskutovat v celonárodní debatě.

„To je způsob, jak bych chtěl spolu s vámi změnit hněv v řešení,“ napsal Macron v dopise, v němž vytyčil, jakých témat by se měla diskuse týkat. Tematickými okruhy mají být mimo jiných ekologie, migrace, daně a veřejná správa či demokracie a občanská společnost. Podle agentury AFP by mělo být vytyčeno celkem 35 otázek.

Debata, která by měla začít v úterý a trvat dva měsíce do 15. března, bude mít podle Macrona poradní charakter, žádným otázkám, o něž se Francouzi budou zajímat, se však nevyhne.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz