Úterý 18. června 2024, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Svět

Ptali se mě, jestli nemám kašel nebo horečky, popisuje český student přípravy na evakuaci z Wu-chanu

Daniel Pekárek a zástupci univerzity ve Wu-chanu. foto: Daniel Pekárek

Exkluzivně
WU-CHAN/PRAHA - Přes 350 lidí z Evropské unie má být v nejbližších dnech evakuováno z čínského Wu-chanu, epicentra nového typu koronaviru. Nákaza si v Číně vyžádala už přes stovku obětí. Mezi evakuovanými nejspíš budou také dva čeští občané. Jeden z nich pro Lidovky.cz popsal přípravy na odjezd.
  5:00

Celkem čtyři Češi jsou podle ministerstva zahraničí v uzavřeném Wu-chanu. Minimálně jeden český mladík, který je studentem Univerzity Karlovy, pak pobývá v sousední provincii.

On a další dva čeští občané po návratu do vlasti zatím netouží, naopak Daniel Pekárek společně s dalším krajanem ano. Právě jim by měla s podporou Evropské komise pomoci Francie, která vyšle do wu-chanské karantény dvě letadla, první by mělo odstartovat ve středu.

Jednadvacetiletý Pekárek se v pondělí procházel po vylidněných ulicích jedenáctimilionového velkoměsta. „Evakuace s Francouzi je pro mě nyní prioritou, jen ještě není znám přesný termín,“ řekl pro Lidovky.cz ostravský rodák.

„Jsme v kontaktu, už jsem jim v pondělí vyplňoval nějaké formuláře, kde se mě vyptávali, zda nemám nějaké potíže, kašel, horečky, speciální požadavky, jsem schopen si sám dojít na toaletu, sedět a podobně,“ přiblížil podrobnosti plánované evakuace, která se vedle něj týká především 250 Francouzů a další stovky občanů Evropské unie.

Pekárek, syn úspěšného bývalého boxera Josefa Pekárka, přidal, že komunikuje také s českou ambasádou v Číně. Ve hře totiž byla také evakuace s Američany nebo Rusy.

Lékaři ve Wu-chanu při alespoň krátkém odpočinku.
Lékaři ve Wu-chanu při alespoň krátkém odpočinku.

Lékaři ve Wu-chanu při alespoň krátkém odpočinku.

„Dneska mi psali, že to Rusové, které jsem kontaktoval sám skrze kamaráda, momentálně řeší. Chtěli sem poslat autobus, tato možnost nakonec padla, takže půjde také o leteckou přepravu. Nejdříve ale až příští týden, proto dávám momentálně přednost francouzské variantě,“ vysvětlil mladík, který se i kvůli svým nejbližším chce vrátit do vlasti.

Ve studiu wu-chanské univerzity, na které působí od loňského října, ale chce poté pokračovat.

Daniel Pekárek (vlevo) s maminkou na výletu.
Český student Daniel Pekárek ve Wu-chanu s přítelkyní a kamarády.

Jisté je, že pokud se oba Češi do Evropy vrátí, budou muset projít dvoutýdenní ochrannou karanténou. Paradoxem budiž, že čtyři potvrzené evropské případy virem označeným jako 2019-nCoV hlásí podle právě Francie, další čtyři pak Německo.

Do Wu-chanu poslali už v úterý jako první své letadlo Japonci, do Tokia by se mělo s desítkami cestujících vrátit ve středu.

Virus, který dle oficiálních údajů postihl již přes 4500 lidí, podle lékařů vyvolává onemocnění s příznaky chřipky (horečku, kašel, problémy s dýcháním). Pouze u některých pacientů vede k rozvoji virového zápalu plic, který může vyústit až v selhání dýchání.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!