Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úlevu přináší také cibule a med. Na léčbu kašle se hodí, říká vedoucí lékárnice

Zdraví

  5:35
Praha - Při léčbě kašle nepoužívám pouze léky, ale pravidelně ji doplňuji bylinami, říká Irena Kiliková, vedoucí lékárnice lékárny v ostravské Hornické poliklinice.

Irena Kiliková foto: Archiv

LN: Existuje spousta léků proti kašli. Ale co když se rozhodnu si nějak poradit přírodní cestou? Existují bylinky, které proti kašli pomohou?
Samozřejmě. Máme opravdu široké možnosti výběru léčivých bylin, které mohou ulevit při zánětech horních cest dýchacích a kašli. Například po léta se osvědčují jitrocel, mateřídouška, tymián, islandský lišejník, proskurník a mnoho dalších. A to nejen ve formě čajů a nálevů z nich, ale také například v podobě sirupů, kapek, pastilek… Navíc z mnoha těchto bylinek máme dnes i registrované léčivé přípravky, které obsahují standardizované dávky, a tím jsou mnohem bezpečnější a účinnější při samotné léčbě.

LN: Jaké mají byliny výhody oproti klasickým lékům?
Dalo by se říci, že určitou výhodou může být komplexnost účinných složek v bylinách. Vždy nám účinkuje směs přirozeně obsažených aktivních látek, a proto se mohou vzájemně posilovat nebo mírnit nežádoucí vedlejší účinky. Na druhou stranu nejsme schopni určit přesně podanou dávku, a tím pádem je výsledný efekt nejistý.

LN: Podle čeho mám bylinky vybírat? Podle původu kašle?
Jak jsem již zmínila, byliny působí komplexně, a proto při jejich správném výběru nemusíme přemýšlet nad typem kašle. Navíc je většinou používáme ve směsích, kde se jejich účinky doplňují.

Jak se vyhnout chorobám? Změňte jídelníček - ilustrační fotografie

LN: Zvládnou bylinky všechno, nebo něco bych měl nechat raději na lécích?
Samotné byliny můžeme doporučit pouze v případě mírných obtíží, svou významnější roli mají spíše jako doplňková péče při komplexním přístupu k léčbě onemocnění horních cest dýchacích.

LN: Kdy poznám, že mám raději vzít lék než bylinný čaj?
Léky bych určitě doporučila při onemocnění spojeném s horečkou, při silném, vyčerpávajícím kašli a při kašli, který se při užívání bylin nelepší, nebo dokonce zhoršuje.

LN: Co bylinky už nezvládnou a proč?
Když se budeme na bylinky dívat jako na výborný podpůrný prostředek a nebudeme od nich čekat zázračné účinky, pak je můžeme úspěšně používat jako součást léčby, při níž zkombinujeme jak klasické léky, tak přírodní prostředky. Bude to určitě k většímu prospěchu, než když použitím samotných bylin například oddálíme účinnou léčbu vážných onemocnění, a tím si – i když v dobrém úmyslu – vlastně uškodíme.

LN: Slyšel jsem, že na kašel pomáhá dát si do pusy hřebíček, převalovat ho na jazyku...
Hřebíček se s oblibou používal hlavně při bolestech zubů, protože jeho účinné složky mají mírné antiseptické a dezinfekční účinky. Ale převalováním hřebíčku na jazyku se kašle určitě nezbavíte.

Hlídač plic. Ne všichni kašlající mají koronavirus

LN: Další klasikou je med a cibule na hruď, věříte podobným radám?
Cibule i med mohou přinést při kašli velkou úlevu, ale ne zrovna tím, že bychom si je natírali na hrudník. Med je osvědčeným přípravkem, který pomáhá proti kašli, samozřejmě pokud člověk na něj není alergický nebo si ho nerozmíchá v horkém čaji, v němž se účinné látky zničí. Obsahuje směs mnoha aktivních látek a jeho účinky si už ověřily generace našich předků. Taktéž cibule kuchyňská se dá při katarech horních cest dýchacích úspěšně využít, ale spíš bych doporučila si z ní zastudena udělat sirup. Silnější povahy popřípadě mohou rovnou syrovou cibuli jíst. Tak bude její účinek nejsilnější.

LN: Vy osobně dáváte přednost přírodní léčbě, nebo chemii?
Sama se léčím stejným přístupem, který volím u všech ostatních – podle závažností příznaků. Pokud je to nutné, použiji klasické léčivé přípravky, ale bylinky většinou přidávám jako podpůrnou léčbu. Jak ve formě čajových směsí, tak třeba i ve formě pastilek nebo sirupu.

LN: Existují ještě jiné způsoby, jak léčit kašel, kromě léků a bylinek?
Při léčbě kašle je velmi důležitá hydratace sliznic, proto je nutno dbát na dostatečný pitný režim. Dostatek tekutin navíc podporuje správný účinek léků na kašel, ať už chemických, nebo přírodních. Také lze doporučit například inhalace solných roztoků nebo přípravků s obsahem éterických silic – tedy aromaterapii.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!