Středa 19. června 2024, svátek má Leoš
 • Premium

  Získejte všechny články
  jen za 89 Kč/měsíc

 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Francouzská vláda bere vítězství ve volbách zodpovědně, řekl mluvčí

Svět

  18:10aktualizováno  22:24
PAŘÍŽ - Mluvčí francouzské vlády Christophe Castaner řekl, že nedělní výrazné vítězství prezidentova hnutí Republika v pohybu (REM) v parlamentních volbách zavazuje a představuje pro kabinet zodpovědnost. Zároveň přihlédl k tomu, že strana nakonec neobdrží tolik křesel, kolik jí předpovídaly průzkumy veřejného mínění.

Francouzský prezident Emmanuel Macron opouští volební místnost. foto: ČTK

Na vině prý může být rekordně nízká účast voličů, která mohla nahrát ostatním stranám majícím více skalních příznivců.

„Toto vítězství nás zavazuje, Francouzi nám dali jasnou většinu, ale nechtěli nám dát volnou ruku. Je to zodpovědnost. Skutečné vítězství přijde za pět let, až se věci skutečně změní,“ reagoval Castaner podle webu deníku Le Monde.

Lidé čekají ve frontě na vhození hlasovacích lístků do urny.
Média v týdnu spekulovala, že za rekordním nezájmem o volby jsou především...

Podle něho se také potvrdila pozice prezidenta Emmanuela Macrona, který vyhrál volby hlavy státu v květnu. Castaner naznačil, že nicméně stoupenci REM asi příliš snadno podlehli dojmu, že výsledky jsou jasné, a druhého kola voleb se jich už tolik nezúčastnilo. „Je tu ale velká většina, vůle věci změnit,“ upozornil.

Francouzská ultrapravicová kandidátka, Marie Le Penová po druhém kole parlamentních voleb.

Vůdkyně francouzských nacionalistů Marine Le Penová, která se poprvé úspěšně probojovala do Národního shromáždění, prohlásila, že Macron může mít většinu v parlamentu, ale že jeho politické ideje jsou menšinové. Slíbila, že její Národní fronta (FN) bude proti prezidentovým reformním plánům bojovat. FN ale ve sněmovně o 577 místech obsadí podle odhadů výsledků jen šest až osm křesel.

Vůdce kampaně pravicových Republikánů François Baroin prohlásil, že „verdikt je jasný“. Dodal, že jeho strana, která byla posledních pět let v opozici proti doposud vládnoucím socialistům, v této pozici zůstane tedy i nadále. Republikáni, kteří podle odhadů získá asi 125 mandátů, vytvořili podle Baroina dostatečně silnou skupinu v parlamentu, aby mohla hájit pravicové hodnoty zejména v daňové oblasti.

První tajemník Socialistické strany Jean-Christophe Cambadélis v reakci na výsledky, které socialistům a jejich spojencům slibují pět desítek poslaneckých míst, ohlásil svou rezignaci. „Přijímám toto rozhodnutí bez hořkosti a hněvu, vědom si své povinnosti a rozhodující chvíle, kterou prochází levice,“ řekl. Dodal, že socialisté prohráli bitvu, ale že boj proti sociální nespravedlnosti pokračuje dál.

Česko tweetuje gratulace

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvítal, že se francouzský prezident Emmanuel Macron po přesvědčivém vítězství v parlamentních volbách bude moct opřít o jasnou parlamentní většinu. Ocenil také, že neuspěla nacionalistická pravice. Další čeští politici v prvních reakcích na odhadované výsledky vyjádřili naději, že Macron své silné postavení využije pro prosazení nutných reforem ve své zemi i v Evropské unii.

„Jsem rád, že nacionalistická pravice byla ve Francii viditelně poražena jak v prezidentských, tak v parlamentních volbách. Dobrý základ pro pokračování evropské spolupráce. Macron se bude moci opřít o jasnou parlamentní většinu, což je dobrá zpráva. V Evropě potřebujeme silnou a stabilní Francii,“ uvedl dnes večer Sobotka na twitteru.

Jeho stranický kolega, předseda Poslanecké sněmovny Jan Hamáček dodal, že Francie zvolila proevropskou volbu. „Je to i velká lekce pro evropskou levici. Pozitivní kampaň funguje,“ dodal Hamáček.

„Macron dobyl Elysejský palác i parlament. Gratuluji. Teď mu přeji, aby přesvědčil Francouze o nutných reformách doma i v EU. Je to i náš zájem,“ napsal na twitteru předseda opoziční TOP 09 Miroslav Kalousek. Místopředseda opoziční TOP 09 Marek Ženíšek ocenil, jak suverénně nedávno zvolený francouzský prezident nyní ovládl i parlamentní volby. „Klobouk dolů. Sluší se mu pogratulovat a popřát, aby doma uspěl s nutnými reformami a Evropská unie v něm získala další motor,“ sdělil ČTK Ženíšek.

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš na twitteru popřál Macronovi, aby „impozantního vítězství svého hnutí využil co nejlépe pro Francii i celou Evropu“.

Německá kancléřka Angela Merkelová blahopřála francouzskému prezidentovi Emmanuelovi Macronovi k zisku jasné parlamentní většiny v nedělních volbách. Oznámil to na twitteru mluvčí kancléřky Steffen Seibert. Podle něho Merkelová zároveň vyjádřila přání „pokračovat v dobré spolupráci (mezi oběma zeměmi) za Německo, Francii a Evropu“.

Merkelová poblahopřála Macronovi k vítězství jeho hnutí i v prvním kole parlamentních voleb. Tehdy upozornila, že výsledky svědčí o silné podpoře reformám.

„Mé srdečné gratulace Emmanuelu Macronovi k velkému úspěchu jeho strany v prvním kole voleb. Silné hlasování pro reformy,“ napsala před týdnem kancléřka na vládním twitteru.

En Marche! A kam vlasntě?

Ambiciózní reformy, které chce prosadit REM jsou sice vítané, ale budou i bolet. Jedním z opatření na rozpohybování ekonomiky a snížení nezaměstnanosti má být zřejmě i omezení jistoty stálého zaměstnání.

 • První část reforem - zákoník práce, nový rozpočet a snížení administrativní zátěže - chce Macron začít prosazovat hned záhy prezidentskými dekrety, tedy bez projednávání v parlamentu. Plánuje mimo jiné propustit 120 tisíc státních zaměstnanců, přesněji nenahrazovat ty odcházející do důchodu.
 • Se změnami v zákoníku práce ale nesouhlasí silné odbory, takže nebude snadné je prosadit.
 • Druhá část, zahrnující například systém důchodového zabezpečení, bude vyžadovat shodu sociálních partnerů a širší společenský konsenzus, tedy delší dobu.
 • V programu má strana REM i zvýšení počtu policistů, zvýšení výdajů na obranu na dvě procenta HDP, modernizaci jaderných zbraní, vytvoření speciálních věznic pro islamisty.
 • Chce přijímat uprchlíky, ale odlišovat ekonomické migranty, rozvíjet debatu o legalizaci eutanazie
 • Po dosažení dobrých výsledků hospodaření na základě konsolidace vládních výdajů a rozhýbání pracovního trhu, plánuje strana REM přemluvit Berlín k reformě eurozóny
Autor:

Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.
Máte starý fén? Přečtěte si, co vašim vlasům způsobuje.

Máte ve své koupelně starou žehličku na vlasy nebo fén? V oblasti vlasové péče došlo v poslední době k obrovským inovacím. Je ale opravdu nutné...