Sobota 15. června 2024, svátek má Vít
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Gruzie zastavila vojenské akce

Svět

  19:12
TBILISI - Gruzie oznámila ruskému velvyslanectví v Tbilisi, že ode dneška zastavuje své vojenské akce a je připravena ihned jednat o příměří. Země uvedla, že "všechny gruzínské ozbrojené síly se stáhly z oblasti konfliktu". Ruští diplomaté ale tvrdí, že boje pokračují. Ruský prezident Medveděv vyzval Gruzii k bezpodmínečnému stažení z Jižní Osetie a k přijetí závazku, že tuto oblast již nenapadne.

Gruzínští vojáci v městě Gori foto: AFP

"Gruzie dala najevo, že je připravena ihned zahájit jednání s Ruskou federací o příměří a o skončení nepřátelských akcí," tvrdí prohlášení. "Gruzínské ozbrojené síly zastavily palbu v oblasti (správního střediska Jižní Osetie) Cchinvali," na rozkaz prezidenta Michaila Saakašviliho, oznámilo ministerstvo zahraničních věcí.

Gruzínský prezident Michail Sakašvili řekl, že Rusko chce obsadit celou Gruzii, aby zajistilo kontrolu ropovodů ze střední Asie a zbavilo oblast demokracií. "Chtějí celou Gruzii," řekl Saakašvili. "Rusové potřebují kontrolu nad energetickými trasami ze střední Asie a od Kaspického moře. Chtějí se zbavit i nás, chtějí změnu režimu. Podle nich je třeba se zbavit každého demokratického hnutí v tomto s nimi sousedícím regionu."

Rusko bombardovalo civilní letiště
Podle zdroje ruského ministerstva zahraničí sice ruská strana dostala nótu o zastavení boje, ale "přestřelky pokračují a gruzínské jednotky se z oblasti konfliktu plně nestáhly".

Rusko bombardovalo civilní i vojenské letiště v Tbilisi. Bomba dopadla asi 200 metrů od letištní dráhy. Rozsah škod zatím není jasný. Při stejném leteckém útoku ruská letadla napadla i blízké vojenské letiště a jeho opravárenskou halu.

Češi v Gruzii jsou v pořádku
Na tři desítky českých občanů projevily přání opustit Gruzii a s mezinárodním konvojem dnes odjely do Jerevanu. Odtud má ještě dnes většina z nich odletět na palubě polského speciálu do Varšavy, kde jsou očekáváni kolem půlnoci. Druhá skupina by měla stejným způsobem odcestovat z Arménie v pondělí, řekl český velvyslanec v Tbilisi Ivan Jestřáb. V Gruzii zůstává dalších asi 15 Čechů, o nichž má
velvyslanectví k dispozici údaje a s nimiž má spojení.

Česká ambasáda v Tbilisi má nepotvrzené informace o dalších přibližně 15 Češích, kteří se zřejmě pohybují v horských oblastech Gruzie. Nemá s nimi sice kontakt, ani nezná jména, nicméně podle dostupných zpráv jsou všichni čeští občané na území Gruzie v pořádku, nezranění a nemají žádné potíže.

USA: Konflikt může narušit naše vztahy s Moskvou
Spojené státy varovaly, že nejnovější krize kolem Jižní Osetie provázená nasazením ruské armády proti Gruzíncům může dlouhodobě poškodit americké vztahy s Moskvou. "Pokud bude Rusko pokračovat v nebezpečné eskalaci krize v Gruzii, bude to mít významný a dlouhodobý dopad na jeho vztahy se Spojenými státy," prohlásil dnes poradce amerického prezidenta pro bezpečnostní otázky Jim Jeffrey.

Podle jeho slov bude nyní klíčové, jak Rusko zareaguje na stažení gruzínských sil ze separatistické Jižní Osetie. Bílý dům vyzval Rusko, aby zastavilo útoky v Gruzii, jinak riskuje "významné" a trvalé poškození vztahů s USA.

Autor:

IHomesreality. cz Vám ve výhradním zastoupení nabízí na prodej rodinný dům 3+kk,, Španělsko
IHomesreality. cz Vám ve výhradním zastoupení nabízí na prodej rodinný dům 3+kk,, Španělsko

Urb. Peismar 1, 12598 Peíscola, Castellón, Španěls, Urb. Peismar 1, 12598 Peíscola, Castellón, Španělsko, Španělsko
3 250 000 Kč